Szent Miklós püspök liturgikus emléknapját ünnepeljük december 6-án. A legnépszerűbb szentek közé tartozik, majd minden kultúra magáénak érzi, és ha kicsit különböző megvilágításból szemlélik is alakját, alapvető tulajdonságai az idők során is fennmaradtak. A gyengék és az igazságtalanságot elszenvedők védelmezője, az ajándékozó szeretet szentje, a gyermekek és a férjhez menni vágyó lányok patrónusa.

Kr. u. 245 körül született a kis-ázsiai Anatóliában, Patara városában gazdag szülők gyermekeként. Korán árvaságra jutott. Kolostorba került, ahol nagybátyjának, Patara érsekének felügyelete alatt nevelkedett, majd a papi hivatást választotta.

Anatólia fővárosában, Myrában telepedett le. Nem volt még harmincéves, amikor a város püspökévé választották. Több mint ötven évig töltötte be a főpásztori tisztséget. 325-ben részt vett az I. niceai zsinaton.

Minden vagyonát a gyerekek és a szegények, a bajba jutottak megsegítésére fordította. Egyszerű emberként élt a nép között, miközben tanított és szeretetet hirdetett. A betegeknek orvos volt, a szenvedőknek vigasz, az árváknak atya, a veszélyben lévőknek védelmező – mindenkinek minden szükségben gyors menedék.

sm2

Életéről számos legenda ismert, ezek alapján formálódott az évszázadok során a ma ismert Mikulás alakja. A legismertebb epizód – a három szűz esete - Miklós irgalmasságáról tesz tanúbizonyságot. A legenda elbeszéli, hogy egy szegény ember hozomány hiányában nem tudta férjhez adni három leányát, akikre így bizonytalanság várt, és nagy valószínűséggel nyilvánosházba kerültek volna. Amikor Miklós ezt meghallotta, megsajnálta őket és elhatározta, hogy segít rajtuk. Egyik éjszaka arannyal teli erszényt dobott be a szegény lányok ablakán, de mivel szerény ember volt, mindezt nagy titokban tette. Cselekedete eredményeként megmentette a gyalázattól a nagyobbik lányt, s mikor a két kisebb lány is eladó sorba került, ugyanúgy az ablakon keresztül kaptak egy-egy erszény aranyat. Így mindhárom lány tisztességgel férjhez tudott menni. A csodatévő kiléte talán örökre titokban maradt volna, ha a lányok édesapja nem leste volna ki jótevőjüket, hogy köszönetet mondjon. Miklós erre csak azt válaszolta, egyedül Istennek tartoznak köszönettel.

A hagyomány szerint 342. december 6-án halt meg, Myrában, ahonnan tisztelete az egész világban elterjedt. A görögkatolikus Egyház templomainak ikonosztázán is megtalálható alakja.

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 február
H K Sz Cs P Szo V
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 02. 23. - 2024. 02. 23.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 02. 25. - 2024. 02. 25.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség