„Üdvözlégy, Mária, kegyelemmel teljes..."  Az Isten malasztja segít, megerősít, átalakít minket, hogy alkalmassá váljunk az Úr Jézus befogadására. Az angyali üdvözlet nyitó gondolatáról Kovács József püspöki titkár elmélkedésének főbb üzenetét adjuk közre.

Az angyali köszöntés történetét valamennyien jól ismerjük: Gábor angyal Máriához érkezik a hírnök szerepében, és tudtára adja, hogy őt választotta az Úr, hogy a megváltás művét közreműködésével beteljesítse. Valószínűleg Mária lelkében is az a szándék volt, amely mindannyiunkban felmerülne egy hasonló felkérés hallatán: el szeretnénk fogadni, de hogyan?

Gondolataink gyakran elterelik figyelmünket Krisztusról, az Isten szaváról, de a hírnök üzenete segít, hogy elfogadjuk és ráhagyatkozzunk. Az angyal köszöntéssel kezdi mondandóját: Üdvözlégy, Mária. Amikor Isten hozzánk fordul, nevünkön szólít, mert ismer bennünket. Az angyal olyan köszöntési formát alkalmaz, amivel nem ijeszti meg Máriát. Istenkapcsolatunkban nem ritkán megjelenik a félelem. Félünk az Istentől, részben attól, hogy az életünkben mást szeretne megvalósítani, mint amit mi elképzeltünk magunknak.

Mária alázatosságában elfogadta azt az isteni tervet, amely egész más módon ajándékozta meg boldogsággal, mint amit ő maga elképzelt. Igazi boldogságunkat, kiteljesedésünket az Isten tervében, annak elfogadásában és megvalósításában találjuk meg.

kegyelemmel teljes kifejezés régebben más megfogalmazásban szerepelt az ima szövegében: malaszttal teljes. Míg a kegyelem jelenthet földi megnyilvánulást is, a malaszt kifejezetten az Istenhez kötődik. Malaszt, kegyelem, irgalom - Mária ezt a segítő és megerősítő kegyelmet fogadta be. Máriához hasonlóan nekünk is hordoznunk kell az Istentől kapott titkot, Krisztust.

Amikor Mária meghallotta az angyal köszöntését, akkor egyúttal megnyílt számára az üdvösség kapuja. Isten kopog, nem ront be a házunkba, hanem megvárja, hogy ajtót nyissunk neki. Amikor Istent beengedjük az életünkbe, az gyógyulást hoz, amihez szükséges a hitünk. Ilyen volt Mária hite. Alkalmas volt arra, hogy Isten szavát beteljesítse. Mária az igennek, az elfogadásnak az asszonya.

Találjuk meg az angyali üzenet által Isten malasztját, amely segít, átalakít és felkészít minket karácsony szent ünnepére.

2022. december 16-án, a pécsi székesegyházban celebrált roráté szentmise, benne Kovács József püspöki titkár elmélkedésével, megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:

Az adventi készület roráté szentmiséken hallható elmélkedései egy vezérfonal mentén haladnak a pécsi székesegyházban celebrált szentmiséken, melyet ebben az évben az Úr imádsága és az angyali üdvözlet sorai adják. Az egyes szentmisék tematikájának részletei megtekinthetők ITT.

Nyitókép fotó: Pixabay

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.