Hiánypótló módon dolgozta fel a magyarországi szerzetesrendek ötvenes években végrehajtott karhatalmi feloszlatásának, brutális szétkergetésének és felszámolásának témáját a Magyar Katolikus Rádió. Hangjátékot készítettek kiváló színművészek előadásában Krisztus inge címmel, melynek első része 2023. február 27-én kerül adásba 13.30-kor a Magyar Katolikus Rádióban, a Rádiós Regénytárban.

A produkció a XX. század egyik legpusztítóbb korszakát idézi fel. Egy olyan időszakot, amely a keresztény egyházaknak máig ki nem hevert károkat okozott, és nemcsak az egyházaknak. A vele járó szellemi pusztítás az egész magyar társadalomnak károkat okozott. Hiszen a szerzetesrendek feloszlatása, az ötvenes években végrehajtott brutális szétkergetése, a rendekben évszázadok alatt felhalmozott tudás, értékek üldözése, a szerzetesek megszűnő szolgálatai, a gyógyításban, oktatásban betöltött szerepének felszámolása pótolhatatlan hiányt eredményezett.

Néhány rendház kivételével több, mint 12 ezer szerzetes és apáca került az utcára, börtönbe.  A kommunista Rákosi-kormány a rendszer egyik fő ellenségének tekintette a keresztény egyházakat, a politikai rendőrség fokozott figyelemmel kísérte tevékenységüket. A cél egyértelmű volt: az egyházak megszüntetése, a hitélet felszámolása.

Rákosi Mátyás a feladatot a kegyetlenkedéseiről hírhedtté vált Államvédelmi Hatóságra bízta. 1950 júniusában előbb a határsávból, majd az ország más területeiről is hurcoltak el szerzeteseket. A felszámolás során nem válogattak az eszközökben. Letartóztatásokra, kínzásokra, kitelepítésekre, koncepciós perekre és kivégzésekre is sor került.

A kimutatások szerint mintegy 23 férfi és 40 női rend, összesen 732 rendház szűnt meg, 2300 férfi szerzetes és 8800 apáca került szétszóratásba. Nekik állít emléket Várnai Péter hangjátéka Krisztus inge címmel.

Olyan kiváló művészek elevenítik fel a történelmi időket, többek között, mint: Konrád Antal, Schnell Ádám, Jászai László, Kubik Anna, Mikó István. A hangjáték zenéjét Laczó Zoltán Vince szerezte.

Az ötrészes hangjátéksorozat első része a kommunizmus áldozatainak emléknapjához igazítva, 2023. február 27-én kerül adásba 13.30-kor a Rádiós Regénytárban.

A hangjátékról készült werkfilm megtekinthető a YouTube-on:

Forrás: Magyar Katolikus Rádió

2024 július

Nagyboldogasszony főünnepe:
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.