Hosszú évek óta tartó hagyománya van, hogy virágvasárnap misztériumjátékkal elevenítik meg Jézus Krisztus szenvedéstörténetét Máriagyűdön, melyre idén mintegy 3000-ren voltak kíváncsiak. A passiót Felföldi László megyéspüspök, Szép Attila hivatalvezető püspöki helynök és Kovács József püspöki titkár is megtekintett április 2-án a kegyhelyen.
„Hagyományos passió a miénk, az evangéliumra támaszkodva. Megjelenik benne Jézus Jeruzsálemi bevonulása, vita a farizeusokkal, az utolsó vacsora, ima az Olajfák hegyén, elfogás, Kajafás palotája, ostorozás Pilátusnál, a keresztút minden állomása, a keresztre feszítés és a feltámadás is" - nyilatkozta a Máriagyűdön évről-évre megelevenedő, a plébániai közösség tagjai által megformált passióról Polgár Péterné, a kegyhely munkatársa.
Míg 2019-ben 45 fő közreműködésével valósították meg a Jézus Krisztus szenvedéstörténetéről szóló misztériumjátékot, a világjárvány utáni kényszerű kihagyást követően ebben az évben több, mint 80 szereplője volt a máriagyűdi passiónak, ami tükrözi a közösség tagjainak lelkesedését.
A főbb szereplők évről-évre állandók: Kajafás, Pilátus, a farizeusok, az írástudók és Mária alakja. A máriagyűdi passiók történetében az évek során azonban már a negyedik Jézus-szereplője volt misztériumjátéknak Nádudvary Csongor személyében, aki ebben az esztendőben személyesítette meg Jézus alakját.
„A Jóisten ajándéka volt számunkra a fiatal, alázatos Csongor" – mondta Polgár Péterné. Cirenei Simon szerepében pedig a kegyhely plébánosát, Keresztes Andor atyát láthattuk, aki nem húzott zsidó ruhát, hanem reverendában volt „Jézus" segítségére. Minden szereplő a gyűdi templom közösséghez tartozik. Lehet, hogy máshol laknak, de templomba Máriagyűdre járnak. De nem csak a szereplők kötődnek a passióhoz. Mindent, ami szükséges, a közösség és a plébánia készített el, minden jelmez, díszlet a közösség tulajdona. Sok-sok együtt megvalósított munkával készültek el, de közös volt a ruhák tervezése és varrása is.
Érdekesség még, hogy a passió helyszínei között megjelenítették a korabeli piacot is, ahol találkozni lehetett a korabeli piacok árusaival és portékáikkal. Volt ott fazekas, kelmeárus, pék és gyümölcsöt árusító asztalt is elhelyeztek a díszletek között, természetesen csak keleti gyümölcsökkel: narancs, banán, citrom, füge, datolya, olívaolaj, csicseriborsó kapott helyet rajta. Jeruzsálem kapujában pedig ott volt a pénzváltó is.
Szöveg: Pécsi Egyházmegye
Fotó: Máriagyűdi Kegyhely Facebook-oldala
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.