A Pécsi Egyházmegye idén márciusban kezdődött szabadegyetemi előadás-sorozata április 19-én folytatódott Pécsen, a Magtár Látogatóközpontban. Az érdeklődöket Felföldi László pécsi megyéspüspök köszöntötte, a két előadót, dr. Pap Miklós görögkatolikus papot, morálteológust és prof. dr. Kellermayer Miklós sejtkutatót dr. Görföl Tibor teológus mutatta be a szabadegyetem hallgatói számára.
A látogatóközpont nagyterme megtelt érdeklődőkkel. Felföldi László püspök örömét fejezte ki, hogy a járvány után újraindult szabadegyetem előadásai iránti igény és érdeklődés folyamatosan növekszik.
Dr. Pap Miklós előadása elején XVI. Benedek pápát idézte: „A hit kezdetén találkozás van. Találkozás Istennel." A mai világ találkozásai, emberi kapcsolatai azonban egyre inkább visszautasítják egyfelől a bűnkerülő etikát, másfelől a kötelességetikát sem fogadja be a világ, élükön a fiatalokkal, akikben felmerülhet a kérdés: Azért kell jónak lenni, mert ez a kötelességünk? De hogyan lehet akkor vonzóvá tenni az etikát, a morált? Hogyan lehet élvezhetővé, vonzóvá tenni az erkölcsös életet? Itt jön be a képbe a misztika.
A misztika célja személyes találkozás Istennel - hangsúlyozta dr. Pap Miklós. Az emberi élet, mely találkozik Istennel egységes, nem szabdalható szét a teológia tárgyainak megfelelően biblikus, morális és egyéb részekre. A hittudás és hitélmény egysége képes stabil hitet eredményezni, mint két szárny, melyek egymás nélkül nem működnek. Ha csak a hitismeret van meg élmények nélkül, az száraz, ha csak az élmények vannak meg tudás nélkül, az az ezoterika felé sodorja az embert. Aki azt gondolja, hogy a bonyolult és nehéz életére talál olyan egyszerű, könnyed útmutatást, lelki olvasmányt, ami eligazítja, az téved. Szent Bonaventura így foglalja össze az élet célját:
Elsősorban buzgó imádságra hívom fel az olvasót a keresztre feszített Krisztusban, akinek a vére tisztított meg bennünket a vétkek szennyétől. Ne higgye, hogy az olvasás elég kenet nélkül, az okoskodás áhítat nélkül, a kutatás csodálkozás nélkül, a figyelem ujjongás nélkül, a szorgalom jámborság nélkül, a tudás szeretet nélkül, a megtérés alázat nélkül, az igyekezet isteni kegyelem nélkül, a tükör az Istentől belénk vetett bölcsesség nélkül.
Az est második előadója, Prof. dr. Kellermayer Miklós sejtkutató, egyetemi tanár kifejezte örömét az egyházmegyei szabadegyetem újbóli életre hívásáért. Hiánypótlónak nevezte a sorozatot, mert jelentős tudásdeficitünk van az emberi élővilágről, azon belül külön az emberi személyekről - jelentette ki előadása bevezetőjében. A szabadegyetem sikerének fontos összetevője, hogy arra koncentrál, hogyan legyünk igazi keresztények, Krisztusban élők a XXI. században, és nem elsősorban népszerű, nagy tudású eőadók meghívásával igyekszik fenntartani az érdeklődést.
A hiteles keresztény élethez szükséges, hogy leleplezzük a tudományban a hamisságot. Az igaz tudomány Istenhez vezet. Manapság katedráról is tanítanak sok megtévesztő nézetet a tudomány nevében. Az igazság és a szeretet közösen adja a társadalom motorját (vö. XVI. Benedek pápa Caritas in veritate kezdetű enciklikájával). Megfordítva az enciklika erdeti címének szavait (Veritas in Caritate) a gyógyítás alaptételét kapjuk. Mi csak elősegíteni tudjuk a gyógyulást, ugyanakkor tudásunkat nem a pénzfelhalmozásra, a hatalom növelésére, hanem az élet megmentésére kell használnunk - mutatott rá a kutató.
Minden ember a Teremtő Isten egyedi teremtménye. A személyes teremtettség pedig egyértelművé teszi, hogy örök életre vagyunk hivatva. Krisztus pedig megteremtette számunkra az erőt, hogy bálványfüggőségünkből kiszabaduljunk. Mi, emberi élőlények nem törvényfüggő, hanem istenfüggő, krisztusi lények vagyunk - emelte ki a Kellermayer professzor.
A szabadegyetem előadás-sorozatának második alkalma az előadóknak szabadon feltehető kérdésekkel zárult. A tavaszi szemeszter záró alkalma május 17-én lesz, amikor a gyermeknevelés mai problémáiról tart előadást Pécsi Rita neveléskutató, illetve a tekintély és szeretet nevelésbeli szerepéről Szakál Ádám Márton piarista tartományfőnök.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.