Sárkányölő Szent György ünnepéhez kötődően tartottak közös ünnepi rendezvénysorozatot a Pécsi Egyházmegye területén is működő VI. Cserkészkerület tagjai április 21. és 23. között. Az ünnepi szentmisét megelőzően találkoztak Felföldi László pécsi megyéspüspökkel a pécsi bazilikában.
Hagyományosan kétévente rendezi meg a pécsi központú, de Somogy vármegyében is működő VI. Cserkészkerület a Szent György Napokat. Az ünneplés oka, hogy a cserkészet védőszentje Sárkányölő Szent György lovag. A cserkészet alapítója, Lord Robert Baden-Powell a lovagi erények példaképét tisztelte Szent György személyében, mely erények felelevenítése a cserkészetnek is célja. Szokás, hogy a cserkészek védőszentjük ünnepén újítják meg korábban tett fogadalmukat.
A VI. Cserkészkerület által szervezett változatos, korosztályi bontású Szent György Napok hétvégéjén mintegy háromszáz cserkész vett részt, köztük vendégcserkészek is a horvátországi Vörösmartról, illetve az USA-ból. A cserkészettel a vallás a kezdetek óta összefüggött, ahogy ezt az alapító kiemelte, eleve benne volt, nem utólag került bele. A lelki programok a hétvége programjában is megjelentek a közös reggeli és esti imákban, továbbá fakultatív áhítat, gyónási lehetőség, lelki beszélgetések formájában. A vasárnapi ünnepi szentmise előtt a cserkészek Felföldi László pécsi megyéspüspökkel találkoztak a pécsi bazilikában.
A főpásztor, aki ifjú korában maga is aktív cserkészvezető volt, örömmel köszöntötte a cserkészeket, akik a pécsi bazilika főhajójának padsorait csaknem teljesen megtöltötték. A cserkészetet olyan ajándéknak nevezte Felföldi László, amiben mindenki megerősödhet egyénileg és közösség szintjén is.
Nem az a fontos, hogyan lett valaki cserkész, hanem az, hogy megkapta ezt az ajándékot. Az őrsvezetőknek kiemelt feladata, hogy a szigorúan vett cserkész tevékenységeken túl emberileg is odafigyeljenek őrsük tagjaira. Az őrsben kell elsajátítani az együtt gondolkodást, az életre nevelés fontos részeként a gyakorlati dolgokat, valamint a személyes helytállást. Az emberi életnek egyetlen igazi gazdagsága van: az, amit továbbadunk, továbbajándékozunk. Ebben a kategóriában a főpásztor kiemelte a tudás, a közösség és a megélt hit fontosságát. Jézus meghallgat és tanít, így kell nekünk is, nektek is odaszegődni másokhoz, mint ahogyan Jézus az emmauszi tanítványokhoz - buzdította a cserkészeket a megyéspüspök.
A találkozót követő ünnepi szentmisét Berecz Tibor székesegyház káplán mutatta be. Az emmauszi tanítványokról szóló evangéliumi szakasz (Lk 24,13-35) kapcsán egy közös játékkal szemléltette, ahogy a tanítványok nem ismerték fel az úton melléjük szegődött Jézust, mert látásukban akadályozva voltak.
A vállalkozó szellemű fiatalabb cserkészeknek hármasával össze kellett állni, és a főhajóban elhelyezett székeket egyiküknek úgy kellett kikerülnie behunyt szemmel, hogy csak a másik kettő halk szóbeli irányítására hagytkozhatott.
A szentmisén a cserkészek a liturgia zenei szolgálatában is közreműködtek.
A szertartást követően nótaszóval vonultak a bazilikától a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának udvarára, ahol megújították fogadalmukat, majd a rendezvény zászlólevonással ért véget.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.