Havas Boldogasszony emléknapja azóta él a pécsi és Pécs környéki horvátság szívében, amióta a legenda szerint, az Ágoston téri templom környéki horvát ajkú és magyar elődök több mint három évszázada felépítették azt. Erre emlékeztek az augusztus 5-én horvát nyelven celebrált szentmisén a Havi-hegyi templom búcsúünnepén.

Elődeink fogadalmat tettek, mert hitték, hogy a pestis veszedelmétől egyedül a Szűzanya tudja megmenteni őket, hiszen „Még sohasem tapasztaltatott, ó Szűz Mária, hogy a hozzád folyamodót meg nem hallgattad volna.” Idén is, az ünnep napos napján, azaz augusztus 5-én, Máger Róbert atya, a Havi-hegyi templom igazgatója vezetésével körmenet indult az Ágoston téri templomtól a kápolnához, aki bevezető fohászában arra biztatta a jelenlévőket, fogjanak egy-egy kavicsot és vigyék magukkal arra emlékezve, hogy az egykori templomépítők hátukon, vállukon vitték a hegyre a templom építőanyagát.

horvat mise havi hegy07

A magyarul és horvátul elmondott keresztút végére megérkeztek a hívek a kápolnához, a fél kilenckor kezdődő horvát szentmisét Ronta László harkányi plébános atya celebrálta, aki homíliájában a mindenki által jól ismert Mária-ének szavait idézte: „Máriát dicsérni hívek jöjjetek…”, majd elmesélte a templomépítés történetét.

horvat mise havi hegy15

Itt, Pécsett, ezen a helyen elődeink Havas Boldogasszony tiszteletére építettek templomot és megkérdezhetjük, miért éppen ide? Talán a mi őseink is megfogadták, hogy ennek a hegynek a területéből egy darabot a Jóistennek szentelnek. Úgy tanultuk, Isten mindenütt jelen van, Ő azt akarja, hogy a földi tér meghatározott pontjain közvetlen jelenléttel hívja magához a híveket - mondta Ronta László atya.

horvat mise havi hegy18

Ez a templom kőből épült Egyház. Legyetek ti is élő kövekből épült templom, élő közösségek, akik Istenre építik az életüket. Isten általunk van jelen a világban. Legyünk büszkék erre a méltóságra, hogy továbbadjuk a jövő generációjának. Mondjuk el bátran, ma is lehet keresztényként, hívő emberként élni, mert ez a kultúra teremt békés jövőt a világnak – fogalmazott a szentmise szónoka.

horvat mise havi hegy22

Magyar István Emil, kökényi kántor vezetésével a hívek a jól ismert horvát nyelvű Mária-énekekkel dicsérték az ünnep névadóját, majd a liturgia végén aranymisés áldásban részesültek, hiszen Ronta László atya idén ünnepelte papságának ötvenedik esztendejét.

Szöveg: Klaics Milica / Horvát Referatúra
Fotó: Kollár Ákos

2024. 05. 05. - 2024. 05. 05.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.