A monyoródi templom búcsúját szeptember 17-én tartották, ahova Bukovics István plébános meghívta az Olaszi Plébániához tartozó nyolc településen élőket azzal a hagyományteremtő szándékkal, hogy a falvak hívő közösségei látogassák meg egymást évente egyszer, a templombúcsúk alkalmával, ezzel is erősítve a hívekben a közösségi összetartozást, akik így jobban megismerhetik a szomszédos templomi közösségeket.

Monyoród a Baranyai-dombságban fellelhető parányi kis zsáktelepülés. Az Olaszi Plébániához tartozó nyolc nyolc falu közül a legkisebb, mintegy 160 lakója van, de a tényeges népessége még ennél is kevesebb.

A 19. század második felében a lakosság lélekszáma meghaladta az 500 főt, így akkor az ott élők templomépítésbe kezdtek. 1876-ban el is készült a ma is látható, a Szent Kereszt felmagasztalása tiszteletére szentelt templomuk. Ugyanakkor Monyoródon sosem volt önálló plébánia, sokáig a máriakéméndi plébános látta el, azonban az utóbbi években az Olaszi Plébánia fíliája lett.

monyorod03

Az idei búcsúi szentmisén Bukovics István atya prédikációjában a Szent kereszt fontosságáról beszélt. Életünk során mindig hordozunk keresztet, aminek terhét el kell fogadjuk, még ha nehéz is vállalni, de a teher mindenkor megerősít bennünket. A kereszt emlékeztet bennünket arra, hogy keresztények vagyunk. Jele és jelképe a keresztre feszített Krisztusnak és megváltó szenvedésének.

A kereszt fontos szimbólum és jel, de útmutatást adó tájékozódási pont is egyben, mely megtalálható a települések határában, gyakran a legmagasabb dombokra állítva. Kereszt áll a templom tornyán, az oltárokon, viseljük nyakláncokon, de találkozunk velük temetőkben is. A kereszt emlékeztet bennünket az életre és a halálra.

monyorod05

A szentmise a Himnusz eléneklésével zárult, majd a plébános megköszönte, hogy több településről is elfogadták a meghívást a templom búcsújára. A liturgia a szomszédos Kultúrházban folytatódott, ahol Simon Gábor, a település polgármesterének jóvoltából agapéra és közös beszélgetésre került sor.

Szöveg és fotó: Biki Endre Gábor, az Olaszi Plébánia munkatársa

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
-
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
-
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség