Az Ars Sacra Fesztivál idei pécsi programjainak egyik különlegessége volt Gaswan Zerikly szír zongoraművész koncertje szeptember 22-én Pécsett, a Dóm Kőtárban.

Gaswan Zerikly a nemzetközi zenei vérkeringés aktív résztvevője, akinek magyarországi szereplését hosszas szervezési folyamat és egyeztetések előzték meg.

kotar Gaswan Zerikly 09

A koncert valódi különlegessége abban mutatkozott meg, hogy a közönség tanúja lehettek annak, milyen, amikor egy szír muzsikus az európai műzene legelmélyültebb alkotásaival kerül személyes viszonyba. Kovács Szilárd Ferenc, a pécsi bazilika orgonaművész-zeneigazgatója, az est házigazdája azt várta a koncerttől, hogy a Gaswan Zerikly személyes perspektívájából való láttatás a magyar hallgatóság számára is egyfajta másként való látásmódot ad majd:

kotar Gaswan Zerikly

„Ez meg is történt az este során, hiszen Gaswan „szűrőjén" keresztül hallhattuk a már ismert dallamokat, amelyeket így újra felfedezhettünk. A találkozás fontosságát abban látom, hogy ismét bebizonyosodott: a magas művészet (hivatásos művészet – A szerk.) által már itt a földi életünk során egy kis morzsát kaphatunk a mennyei körülményekből. Ajándék ez. Ilyen értelemben véve az est során elhangzott zongoraművek is egyfajta Ars Sacrának tekinthetők – miközben szigorúan véve egy ütemnyi egyházzene sem szólalt meg -, hiszen a Teremtő felé fordította a hallgatóságot” – mondta el kérdésünkre Kovács Szilárd Ferenc.

kotar Gaswan Zerikly 08

Az 1954-ben Damaszkuszban született Gaswan Zerikly nemzetközileg elismert szír zongorista és zeneszerző, a világ huszonöt országában játszott már, köztük az Egyesült Államokban, valamint Európa, Afrika és Ázsia számos városában. Más zeneszerzők mellett Liszt Ferenc műveit is rendszeresen megszólaltatja. Számos nemzetközi díj és elismerés kitüntetettje.

AS1

Az Ars Sacra Fesztivál 2023-as országos rendezvénysorozatához kapcsolódva szeptember 16. és 23. között tucatnyi program várta az érdeklődőket a Pécsi Egyházmegyében is. A szakrális témájú programok kínálatában Pécsett, Bátán és Bólyban képzőművészeti kiállítás, tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, koncertek és hangversenyek szerepeltek. A záró rendezvényt szeptember 23-án tartották a pécsi bazilikában, ahol a Schola Cantorum Sopianensis koncertezett Jobbágy Valér, Liszt-díjas karnagy vezényletével.

Az idei fesztivál programjaiba betekintés a képgalériában!

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 november
H K Sz Cs P Szo V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Verbita városmisszió Pécsett, a Gyárvárosi templomban:
-
2023. 11. 30. - 2023. 11. 30.
Advent Pécs - Ünnepélyes megnyitó a Széchenyi téren:
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Verbita városmisszió Pécsett, a Jézus Szíve plébániatemplomban::
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Egyházmegyei ministránsnap:
Szent Mór Iskolaközpont, Pécs -
2023. 12. 02. - 2023. 12. 02.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség