A családok találkozójával indult és szentmisével zárult a Pécsi Egyházmegye horvát referatúrájának szeptember végi programja. Tizennyolc siklósbodonyi, görcsönyi, szalántai, kökényi és pogányi iskolás érkezett szülők, tanárok, hitoktató és plébánosuk kíséretében kora délután a pécsi August Senoa Horvát Klubba, ahol az intézmény vezetője Sárosácz Mihály köszöntötte őket és röviden bemutatta az Esze Tamás utcában található kulturális létesítményt.  

A köszöntő után Mit jelent ministránsnak lenni? címmel kiselőadás hangzott el, amit érdeklődve hallgattak a gyerekek, akik közül néhány gyakorló ministráns jól válaszolta meg a Tóth György görcsönyi hitoktató által feltett kérdéseket.

A következő helyszín a pécsi székesegyház volt, ahol az idegenvezetés után megcsodálták a festményeket, a bibliai jeleneteket, az aranyozást, a dóm méreteit, megnézték a szentélyt és mindannyian felmentek a toronyba, ahonnan jó időben a horvát Papuk-hegységig is ellátni. A történelmet kedvelők sok érdekes és értékes információval gazdagodva mentek át a Magtár Rendezvényközpontba, ahol a Festöde program keretén belül kerámiákat színeztek, amit haza is lehetett vinni. A következő helyszín újból a Horvát Klub volt, ahol a gyerekek megtanultak egy éneket, amit a 16.00 órakor kezdődő szentmisén az áldoztatás közben el is énekeltek.

horvat cs n15

A szentmisét Barics Gábriel atya celebrálta, aki a szőlőmunkásokról szóló evangéliumi részt (Mt 20,1-16) magyarázva elmondta: „Fontos, hogy figyeljük az időt, és tudatosan ne vesztegessük az időt tétlenséggel. Talán ez a példabeszéd félreérthető lehet egyesek számára és azt gondolhatják, hogy íme, Istentől mindenki egyforma fizetséget kap, tehát akkor minek törjük magunkat még fiatalon Isten parancsai szerint élni, imádkozni, templomba járni, majd amikor megöregszünk, akkor ráérünk, mintha az imádság és a templomba járás az öregeknek lenne a szórakozása, a fiatalnak pedig semmi szüksége sincs rá.

horvat cs n11

Pedig épp a fiataloknak lenne szükségük rá, hogy életüket megalapozzák a hit szikláján, hogy kibírják az élet nehézségeit. Aztán a fiatal szülőknek is szükségük lenne rá, ha erőt kérnének Istentől, hogy gyermekeiket bölcsen tudják fölnevelni, hogy ne rontsák el nevelésüket azzal, hogy elkényeztetik őket azzal, hogy mindenáron mindent meg akarnak nekik adni.”

horvat cs n12

A szentmise énekes szolgálatát, mint minden alkalommal, az August Senoa Asszonykórus tagjai adták Cseh László orgonakíséretével. A szentmise zárásaként Barics Gábriel atya megszentelte az oltár előtt ízlésesen elhelyezett terményeket, illetve az iskolatáskákat, sok sikert, jó tanulást, kitartást és szorgalmat kívánt tulajdonosainak.  

horvat cs n01

A horvát misék koordinátora, Vélin Veszna tájékoztatta a jelenlevőket, hogy mindenkit szeretettel várnak a közelmúltban felújított Mária-kegyhelyen, Máriakéménden október 7-én tartandó horvát búcsúra, ahova a Pécsi Horvát Önkormányzat támogatásával különjáratot indítanak Pécsről.

Szöveg: Horvát Referatúra
Fotók: Kollár Ákos

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 14. - 2024. 04. 14.
Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség