A Pécsi Tudományegyetem Centenáriumi programsorozatának részeként Pécs zenei élete 1923-tól napjainkig címmel rendeztek konferenciát október 14-15-én a Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenytermében, melynek előadásai az Erzsébet Tudományegyetem Pécsre költözése óta eltelt időszak, az elmúlt 100 esztendő jelentősebb zenei eseményeit elevenítették fel. A konferencia védnöke Felföldi László pécsi megyéspüspök volt.

Ünnepi beszédében Felföldi László megyéspüspök elmondta: „Azt gondolom, ha ma megnézzük az életünket, a világot, a társadalmat, a családot, a közösségeket, akkor azokból legjobban a dallam, a harmónia, a zene hiányzik. Édesapám még dalolt a kertben. Régen, amikor összejöttek az emberek, még dalolásztak. Volt a közösségeknek dallama, üzenete” – húzta alá püspök úr, majd köszönetet mondott a konferencia szervezőinek, mert mint mondta, együtt fényt, gyertyákat tudunk gyújtani a szívekben, a lelkekben.

Kiemelte, hogy a mai fiatalságban már látható az elmozdulás a modern zenétől a dallam, a harmónia, az ének irányába, mert ezek képesek kitölteni az ürességet, amelyet magukban éreznek. Beszédében idézett II. János Pál pápa 1999-ben Levél a művészeknek című írásából: 

„Minden igazi művészet a maga sajátos módján az ember és a világ legmélyebb valóságát közelíti meg. Ezért nagyon értékes utat jelentenek a hit horizontján is, ahol az emberi lét és történelem megtalálja teljes jelentését. Épp ezért kellett az igazság teljességének ahogy az Evangéliumokban megmutatkozik a művészek érdeklődését kezdettől fogva fölkeltenie, hiszen ők természetüknél fogva fogékonyak mindarra, ami a valóság belső szépségét kinyilvánítja.”

Köszöntőjében Aknai Tamás, a PTE Művészeti Karának egykori dékánja, professor emeritusa többek között arról a jelentős intézményteremtő tevékenységről beszélt, amelynek köszönhetően a zenei képzés is helyett kapott a felsőfokú oktatásban, és a Zeneművészeti Intézet 1998-ban integrálódott a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karába.

A kétnapos eseményre tudományterülettől függetlenül vártak oktatókat, doktoranduszokat és hallgatókat, hiszen a kulturális gyökerek kutatói, alkotói, az előadóművészi életutak, események, tanulmányok, a zenei oktatás mérföldkövei együttesen alakították ki azt a közeget, amely a mai Pécs színes zenei életéhez vezetett. Társadalmilag felelős tudományos témákban vártak előadókat, akik a városban felhangzó zenés színjátékok, operaelőadások, kamara- és szimfonikus koncertek, egyházi vonatkozású hangversenyek és zenei előadások változatos szempontú esettanulmányaival tudtak kapcsolódni a konferencia fő témájához.

A rendezvényről készült beszámoló a Pécsi Tudományegyetem online magazinjában olvasható; az előadók névsora, előadásaik címe ITT érhető el.

Forrás és fotó: univpecs.com

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség