Az adventi időszakban a karácsonyi készülődés sajnálatos velejárójára, a túlköltekezésre és a pazarlásra irányítja figyelmünket a Pécsi Egyházmegye teremtésvédelmi referensének írása.

Az adventi és karácsonyi készülődés az adventi készületünk részeként szép és kegyelmekben gazdag időszak. Élénkebb imaélet, lelkigyakorlatok, hajnali misék, pásztorjátékra készülődés, majd a Jézus születését ünneplő éjféli szentmise, családi együttlét és rokonlátogatások jellemzik.

Fontosnak kell lennie mindnyájunk számára, hogy a készület és az ünneplés idején se feledkezzünk el teremtett világunk védelméről, ökológiai lábnyomunk nagyságáról. Erre figyelmeztet bennünket Ferenc pápa is a 2023 októberében megjelent Laudate Deum kezdetű apostoli buzdításával is, amelyet szinte az adventtel egy időpontban kezdődő COP28 ENSZ konferenciára írt. Bízunk benne, hogy a világ vezető hatalmai igen komoly lépéseket tesznek a közeledő klímakatasztrófa megfékezésére és megállítására. Még akkor is, ha esetleg pillanatnyilag a jelenlegi magyarországi időjárásban nem ezt tapasztaljuk.

Ha ilyen nézőpontból olvassuk az adventi vasárnapok evangéliumait, találkozhatunk teremtésvédelmi szempontból is fontos gondolatokkal. Ilyen például az éberségről szóló példabeszédben szereplő szolgák (vö. Lk 12,35-48) története, akikre a gazda elutazása előtt rábízza minden vagyonát és éberségre szólítja fel őket. Nekünk is az a feladatunk, hogy ezt a gyönyörű teremtett világot megőrizzük születendő gyermekeink számára, és a benne található természeti erőforrásokkal ne úgy gazdálkodjunk, mint egy mohó kisgyerek, aki megtalálta a csokoládés ládikót és nem gondolva a szűkebb napokra, esetleg a család többi tagjára, azonnal behabzsolja annak egész tartalmát.

Keresztelő Szent János aszkéta, minimalizmusra törekvő életmódja szintén példa lehet számunkra, amikor az üzletekben pont az éves forgalmi csúcsok születnek. Rajtunk áll tehát, hogy mennyit áldozunk a földünket globálisan átfogó fogyasztási rítusnak!  A mi döntésünk tehát, hogy tudatosan vásárolunk fenyőfát, ajándékot, a karácsonyi menühöz szükséges nyersanyagmennyiséget, és autózás helyett inkább egy rövid egészségbarát sétát teszünk az ünnepi időszakban. A keletkező ételfelesleget pedig tudjuk-e optimálisan hasznosítani a későbbi napokra, vagy esetleg a környékünkön élő rászoruló számára felajánlani.

Ötletadó forrás: https://portal.nebih.gov.hu/-/maradek-nelkul-igy-lehet-pazarlasmentes-a-karacsony

Áldott és pazarlásmentes adventi időt és karácsonyt kívánva:
László Péter Ferenc, a Pécsi Egyházmegye teremtésvédelmi referense

Nyitókép: Canva

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.