A határainkon innen és túl működő katolikus egyetemi lelkészségek közösségeinek mintegy 200 fiatalja találkozott Pécsett, ahol február 9-11. között a Pécsi Egyházmegyei Katolikus Egyetemi Lelkészség (PEKEL) volt a házigazdája a Kárpát-medencei Egyetemi Lelkészségek Találkozójának (KELET). A rendezvény zárónapján főpásztori szentmisén vettek részt a fiatalok és az őket kísérő egyetemi lelkészek a pécsi székesegyházban, melyet Felföldi László pécsi megyéspüspök celebrált Kovács József püspöki titkár, egyetemi lelkésszel.
A szentmisén a leprás meggyógyításáról szóló evangéliumi szakasz (Mk 1,40-45) minket megszólító üzenetéről elmélkedett a főpásztor. Felföldi László beszédében kiemelte, a történet útmutatást ad mai korunk keresztény közösségei, a krisztusi tanítványság számára.
A leprás betegnek régebben a közösségen kívülre való kitaszítottság volt a sorsa. Századunk emberének fő problémája is ez: a nagyvárosok tömegében félelemben élő emberek, a parányi falvakban maradottak magányossága és a virtuális világ csapdájába esett ifjúság látszólagos kapcsolatainak rácsa mögötti magánya a modern kor félelmetes és gyógyíthatatlannak tűnő leprája.
A magány, miként a lepra, távol tart. Az evangéliumi szakasz leprása azonban felfedezi, hogy Jézushoz oda lehet menni, átlépheti és áttörheti azt a falat, ami úgy tűnik, hogy átjárhatatlan, de a fal másik oldalán felcsillan az irgalom és a szeretet. A leprás elindul, leborul és föltárja a szívét, vágyát, elismerését, tiszteletét és az imáját: „Ha akarod, megtisztíthatsz engem". Jézus megrendül ezen a félelmen, bátorságon, hiten, szereteten és kinyújtja a kezét, kapcsolatot teremt a leprással. Megérinti. Elfogadja azt, aki önmagát sem tudja elfogadni, akiből sugárzik, hogy távol akar maradni mindentől és mindenkitől, és azt válaszolja neki az Úr: „Akarom, tisztulj meg". Az Úr azt akarja, hogy mi is gyógyuljunk meg, jöjjön rendbe minden, újra élet, közösség és kapcsolat legyen közöttünk.
Két irányvonal létezik mindnyájunk szívében, hogy korunk társadalmának leprája meggyógyuljon - figyelmeztetett a szónok. Az egyik a saját távolságunk és távolságtartásunk önmagunktól, a ránk bízottaktól, a családtagjainktól. Keressük meg azokat, akik felé ki kell nyújtani a kezünket, hogy a távolság átláthatatlannak tűnő fala átszakadjon az irgalom és a szeretet útján.
A másik irányvonalunk ebben az éhező magányban vágyakozó világban a mi saját küldetésünk - fogalmazott Felföldi László püspök. Aki a virtuális valóságban csak lefele néz, az nem látja meg a másik arcát, azzal nem lehet beszélgetni. A keresztény embernek magán kell viselnie, hogy „vele lehet beszélgetni”. Ha pedig megszületik bennünk a vágy és az erő, akkor lépjünk közel és merjük egymást szóval, hittel, szeretettel megérinteni. Legyen mindig a szívünkben az az üzenet, biztonságot, erőt és életet sugározva, hogy: „Testvérem, barátom, rokonom, ismerősöm, társam, én azt akarom, hogy tisztulj meg, azt akarom, hogy kilépj saját leprád zárkájából, a magány gyilkos szorításából és újra életed legyen”.
Ez ma minden család és egyházközség életet adó üzenete, hogy miként a leprás, úgy mi is találjunk vissza újra a közösségeinkbe, találjuk meg a helyünket, hogy ott újra reményünk és életünk legyen.
Nyilvánvaló, hogy ezt mindnyájan így szeretnénk, de mi kell hozzá, hogy működjön? Jézus az Atyára figyel, az Atya tekintetét keresi. Kérlek titeket, fiatalok - szólította meg a KELET résztvevőit a püspök -, ti legyetek ennek a jövőnek a megvalósítói és megteremtői, mert ennek a világnak olyan emberekre van szüksége, akik könyörületesek, akik kinyújtják a kezüket mások felé, akik megérintenek másokat és úgy élnek közöttünk, ahogyan Jézus élt: az Atyára figyelve, az embereken megkönyörülve, az életet és a közösséget szolgálva - zárta szentbeszédét a Pécsi Egyházmegye püspöke.
A liturgia zárásában Kovács József pöspöki titkár, egyetemi lelkész, a rendezvény főszervezője köszönetet mondott a KELET fiataljainak és a lelkipásztoroknak a részvételért, majd azzal az üzenettel bocsátotta el őket, hogy a leprától megszabadulva éljék tovább az életüket, kinyújtott kézzel, ahogy a Jóisten várja tőlük. Végezetül a fiatalok köszönetet mondtak Felföldi László megyéspüspöknek, hogy imáiban hordozta őket és a Pécsi Egyházmegye befogadta a rendezvényt.
A szentmise megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.