Nem a szabadidő hasznos eltöltése és nem is a hasonló gondolkodású emberek társasága, hanem a krisztusi szeretetet kapcsolja közösséggé az Egyházat – emelte ki a Magtár Látogatóközpontban február 28-án megtartott szabadegyetemi előadásában dr. Görföl Tibor teológus, egyetemi docens, a Vigilia folyóirat főszerkesztője. Az előadás-sorozat nyitó alkalmán Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye püspöke, a rendezvénysorozat házigazdája köszöntötte az érdeklődőket.

Az Egyház, mint krisztusi közösség című tematika köré épülő előadásokban azt járják körül neves egyházi és világi meghívottak, hogyan mutatkozik meg napjainkban a krisztusi jelleg a laikusok (világi hívők) körében: összetartozásunkban, egymáshoz fűződő viszonyainkban. Az idei szabadegyetem tavaszi szemeszterében az előadók arra is felhívják majd a figyelmet, hogy milyen sajátosságai és különbözőségei vannak jelen korunk egyházi közösségeinek a korábbi korokhoz képest, és hogyan lehet a ma megmutatkozó jellegét valódi életre váltani.

2024 02 28 szabadegyetem 17

Görföl Tibor teológus előadásában kiemelte, hogy az Egyházhoz laikusként való tartozás nem korunk újdonsága, hanem egy régi életforma újonnan való megélése. Az előadó a történeti előzmények ismereteinek tükrében négy oldalról mutatott rá a krisztusi közösségjelenleg tapasztalható ismérveire.

2024 02 28 szabadegyetem 14

Az egyik a hívek körében jelen levő, valamint az Egyház felé kívülről irányuló meg nem értések, melyek abban gyökereznek, hogy az igazságok hierarchiájában hangsúlyosabban vannak jelen a kevésbé lényeges dolgok, melyekre a kelleténél több figyelem irányul, ami így elvonja a figyelmet az igazán lényegestől.

2024 02 28 szabadegyetem 19

A másik vezérmotívuma a krisztusi közösségnek, hogy azért vagyunk az Egyházban, mert Krisztus szeretete sarkall minket arra, hogy közösségben együtt legyünk. Nem a szabadidő hasznos eltöltése vagy a hasonló gondolkodású emberek társasága hív minket egybe az Egyházban, hanem a krisztusi szeretetet kapcsol össze. Csak akkor tud valódi krisztusi közösséggé válni az Egyház, ha ez motivál minket – hangsúlyozta Görföl Tibor.

2024 02 28 szabadegyetem 05

Harmadik jellemzője a krisztusi közösségnek a kereszténységben megnyilvánuló kettős irányú dinamika, melyben, ha minél elevenebb, minél mélyebb a krisztusi szeretet, annál nagyobb igényként jelenik meg, hogy missziós lendülettel, kifelé hasson és irányuljon, mert missziós küldetésének teljesítése nélkül az egyházi közösség semmit sem ér. Ez a dinamika azonban csak akkor életképes, akkor nem fogy el belőle az erő és a lendület, ha a szív mélyéből, a benső istenkapcsolatból fakad. Ha a missziós küldetést elfelejtjük, az életünk és a közösségünk nem krisztusi.

2024 02 28 szabadegyetem 07

Az őszinteség és a nagylelkűség a krisztusi közösség negyedik ismertetőjegye, melyet önmagunkkal és a másikkal szemben egyaránt küldetésünk tanúsítani. Márpedig sokszor nem vagyunk őszinték egymással közösségeinkben, mert attól félünk, nem tűnünk eléggé kereszténynek mások számára.

2024 02 28 szabadegyetem 21

A másikra való odafigyelés nagylelkűségében pedig példával kell járjunk közösségeinkben, hiszen, ha az igazság ismeretét birtokoljuk Istennel, a teremtéssel, a megváltással, a szentségekkel kapcsolatban, akkor megengedhetjük önmagunk számára, hogy félelemmentes nagylelkűséggel forduljunk mások problémái felé.

2024 02 28 szabadegyetem 24

Ha ezeket a feltételeket nem sikerül egyházi közösségeinkben megvalósítani, bezárkózóak és taszítóak leszünk a közösségeinket kívülről szemlélők számára. Márpedig a világunk éhezik az igaz hangokra. Az Egyháznak pedig igaz hangokból álló üzenete van, amely át tudja alakítani az emberi életet és megoldást tud kínálni számtalan problémára – mutatott rá előadásában Görföl Tibor.

2024 02 28 szabadegyetem 23

A zenei hasonlat gondolatához kapcsolódva Felföldi László megyéspüspök azzal az üzenettel zárta a programot, hogy ha az Isten kottájából akarunk játszani, mernünk kell mások kottájából meríteni, ez a küldetése a szabadegyetemi előadásoknak is, hogy másokra figyelve figyeljünk egymásra.

2024 02 28 szabadegyetem

Az egyházmegyei szabadegyetem a krisztusi közösség témájában folytatódik április 10-én, amikor dr. Udvardy György veszprémi érsekkel, a Pécsi Egyházmegye korábbi püspökével találkozhatnak az érdeklődők a Magtár Látogatóközpontban.

Az előadás megtekinthető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Gyalogos zarándoklat a szentelendőkért:
-
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
A székesegyház felszentelésének 133. évfordulója:
-
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.
Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
-
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
-
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség