Az 1700 fős népességű Tolna vármegyei Ozora település Szent István király-templomában celebrált ünnepi szentmisét Felföldi László pécsi megyéspüspök március 28-án, nagycsütörtök este. 2021-ben történt püspökké szentelését követően Simontornya filiális egyházközségébe első alkalommal látogatott el a főpásztor.
Jézus Krisztus és az apostolok utolsó vacsorájára emlékező, szimbolikus üzenetekben gazdag liturgiában a Pécsi Egyházmegye papnövendékei voltak a püspök atya szolgálatára.
Felföldi László köszöntőjében kifejezte örömét a hívekkel való találkozásért és szeretettel üdvözölte a megjelenteket, külön a fiatalokat és a gyermekeket. Kifejezte háláját, amiért a kis település lakói megőrizték és megtartották a hitüket.
Közvetlen hangnemben folytatott szentbeszédébe a hallgatóságot bevonva Jézus nyilvános működéséről és csodáiról beszélt. Jézus Krisztus három éven át tanította az apostolokat, akik ezen időszakban számtalan csodatétele tanúi voltak. A főpásztor beszédében kiemelte, a tanítványoknak három éven át formálódott a látásmódjuk, de nem a csodatételekre, hanem a nagycsütörtök estéjén történtekre készítette fel Jézus a szívüket. Az utolsó vacsora legfontosabb pillanatára, amikor azt csodát mutatta be, melyet valójában nem lehetett látni.
Amikor Jézus az Oltáriszentséget, az Eucharisztiát megalapítva így szólt: Ez az én testem és ez az én vérem (vö. Mt 26,26-27), valójában semmilyen változást nem lehettet látni - fogalmazott Felföldi László püspök. A kenyér és a bor ugyanúgy nézett ki, ugyanolyan íze volt, de Jézus szavaira megtörtént a legnagyobb csoda, az átlényegülés. Az Eucharisztia a legnagyobb titok, melyben egy parányi ostya már nem kenyér, hanem Krisztus valóságos teste, a bor pedig Krisztus vére.
A főpásztor beszélt a családi asztal és a templomi oltár elválaszthatatlan egységéről, valamint arról, ahogy Jézus az utolsó vacsora asztalának közösségére bízta az Oltáriszentséget: Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre (Lk 22,19).
A szentáldozással ez az átváltozás történik meg a mi életünkben is, melyben az Eucharisztia kísér és visz minket tovább, hogy hitünket, szeretetünket, létünket ezzel a csodával éljük meg - hangsúlyozta szentbeszédében a püspök.
Az utolsó vacsorára emlékező szentmise végén a főpásztor minden díszítést eltávolított az utolsó vacsora asztalát jelképező oltárról. Az oltárfosztás annak jelképe, ahogy Krisztust megfosztották ruháitól. Az Oltáriszentséget egy külön helyre vitték, ahol a feltámadási szentmiséig őrzik. A szertartásnak csendben, a nép elbocsátása nélkül lett vége.
A szentmise után a főpásztor kötetlen találkozásra invitálta a híveket, akikkel a közösség jelenéről és jövőjéről beszélgetett, biztosítva őket arról, hogy minden segítséget megad számukra az együtt munkálkodásra.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.