A hagyomány szerint ebben az évben is két napon át tartó búcsún, augusztus 4-5-én ünnepelték a pécsi Havas Boldogasszony-templom felszentelésének immár 327. évfordulóját, mely a környék horvát ajkú híveinek is kiemelt ünnepe.

A pécsi horvátok még emlékeznek azokra az évekre, amikor júniusban a székesegyházban és a Szent István téren tartották a horvát napot, majd egy idő után ez a rendezvény összeolvadt a hagyományos Havi-hegyi búcsúval. Snježna Gospa-t, azaz a Havas Boldogasszonyt ugyanolyan örömmel és tisztelettel keresték fel egykor a pécsi és Pécs környéki horvát ajkú hívek, mint a máriagyűdi Szűzanyát, ez a hagyomány töretlen és napjainkban gazdagodik.

IMG 8735

„A pécsi és a Pécs környéki horvátok úgy tartják, hogy a kápolnát a környéken élő horvátok építették hálájuk jeléül. Ma reggel az Ágoston téri templomtól indult a körmenet, ahol a keresztutat imádkozva és horvát énekeket énekelve értünk fel a templomhoz. A misén termesztésen elhangzott a Na Mečeku crkva sagrađena, azaz A Mecseken felépült a templom kezdetű búcsús ének is” – mondta Gyöngyösiné Dudás Marica, aki a pécsi horvát önkormányzatban felelős a hitéletért, aki egyben vallja, hogy a hitet és ezt a szép hagyományt meg kell őrizni és át kell adni az utódok számára is.

IMG 8814

„A Boldogságos Szűz Máriát jöttünk össze ünnepelni. Havas Boldogasszonynak nevezzük, mert ahogy hajdanán Rómában templomot építettek azon a helyen, ahol augusztus 5-én hó volt, ugyanígy itt, Pécsen, a pestis idején a 17. században a lakosság fogadalmat tett, hogy ha megmenekülnek, akkor hálából kápolnát építenek ezen a helyen Havas Boldogasszony tiszteletére.

IMG 8837

Mi pedig évről évre összejövünk és kérjük az ő közbenjárását, hogy mutasson nekünk utat ebben az összekuszálódott világban” – mondta a horvát nyelvű szentmise homíliájában Bacsmai László mohácsi plébános atya augusztus 4-én, akit már több alkalommal kértek fel szónoknak a pécsi horvát búcsú szervezői.

IMG 9070

A hívek örömmel vették, hogy az ünnep „napos napján”, azaz augusztus 5-én is részt vehettek horvát nyelvű szentmisén a Havi-hegyen, amit horvátul első alkalommal mondott az újmisés Mihovics Szebasztián atya:

IMG 9081

„A mai napon ünnepelni jöttünk össze. Ünnepeljük a Boldogságos Szűz Máriát, akiben beteljesedett az ősígéret. Ünnepeljük Máriában az új Évát, akitől az új Ádám származik. Szent Fia az ő engedelmességével helyre hozta Ádám ősatyánk engedetlenségét” – hangzott el a szentbeszédben.

IMG 9133

A szentmise zárásában Máger Róbert templomigazgató atya megköszönte, hogy minden hónap 13. napján a horvát ajkú hívek is bekapcsolódnak az rendszeres rózsafüzér imádságba.

Az énekszolgálatot a pécsi August Šenoa Asszonykórus és a Misija tamburazenekar, illetve Magyar István Emil kökényi kántor látta el, majd a 4-ei búcsút a templom mellett megtartott folklór műsor zárta, illetve Bosnyák Márkné Teta Marija visszaemlékezése a régi Havi-hegyi búcsúkra.

IMG 8888

A Havi-hegyi templomot sok horvátországi zarándok is felkeresi, örömmel jönnek be a templomba imádkozni és énekelni, valamint gyönyörködnek a pazar kilátásban, hiszen szép idő esetén ellátni a Papuk hegyvonulatáig is.

Szöveg: Taragyia Györgyné
Fotó: Kollár Ákos

2024 augusztus

Nagyboldogasszony főünnepe:
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
2024. 08. 18. - 2024. 08. 18.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.