Pappá szentelésének 25. évfordulója alkalmából augusztus 11-én mutatott be ünnepi szentmisét Csicsó János pécsi egyházmegyés pap, londoni magyar főlelkész a Pécsi Egyházmegye főtemplomában. A liturgián a jubiláló lelkipásztorral koncelebrált Felföldi László pécsi megyéspüspök, Mayer Mihály nyugalmazott püspök, dr. Martos Levente Balázs esztergomi segédpüspök, dr. Lengyel Ervin nunciatúrai titkár, pápai káplán és Máger Róbert püspöki irodaigazgató, a székesegyház plébánosa.

Köszöntőjében Csicsó János Isten ajándékának nevezte, hogy papszentelése helyszínén, a pécsi székesegyházban adhat hálát 25 év papi szolgálatának kegyelmeiért. Csicsó János a romániai Bákóban született 1971-ben, 1999-ben szentelte pappá Mayer Mihály korábbi pécsi püspök. Lelkipásztorként szolgált Bikalon, majd 11 éven át Beremenden, 2011-óta a londoni magyarok főlelkésze.

ezust jubileum2

Az ünneplő főlelkészt Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye főpásztora köszöntötte, aki beszédében kiemelte, különleges életút és életfeladat külföldön szolgálni a magyar keresztény közösséget. János atya egy korábbi beszédét idézve elmondta, ma a feladatunk, hogy hidakat építsünk a nemzetek között. Misszió az idegen világban Isten és ember szeretetének otthonát szolgálni, a híd másik oldalára otthont építeni. Ez János atya küldetése, aki elfogadta, vállalta és éli ezt a szolgálatot nagy lelkesedéssel és örömmel.

ezust jubileum5

A misszióban meg kell tanulni a környezetünk nyelvét, ugyanakkor vigyázni vigyázni, hogy a saját kicsi közösségünkben ne veszítsük el a saját nyelvünket, a magyart. Ma minden keresztény közösségben, falvakban, városokban, a mi egyházmegyénkben is ez a missziós feladat: megtalálni a közös nyelvet a környezetünkkel, hogy megértsük az ott élőket, meghalljuk segélykiáltásukat és válaszoljunk rá. De nagyon kell vigyázni, hogy egymás között, a családban, a templomi közösségben megőrizzük és erősítsük a hit, az isten- és emberszeretet nyelvét, közösséget teremtő erejét – fordult az ünneplő sokasághoz Felföldi László püspök.

ezust jubileum3

Szentbeszédében Csicsó János atya köszönetet mondott elhunyt szüleiért, testvéreiért, tanáraiért, paptestvérekért, barátokért és a vele ünneplő hívek közösségért. Szolgálatának londoni helyszínéről, a Szent István-házból magával hozott egy kis csengőt az ünnepi alkalomra, és önmagát is egy csengőhöz, haranghoz hasonlította, akit, mint fogalmazott, a mennyei harangozó kiválasztott és kiöntött.

ezust jubileum4

„De ehhez kellettek a tanáraim, paptársaim, egy család, akár vér szerint akár lelki család, akik befogadtak, és kellett egy nemzet. Hogy hova küld az Isten, azt rábízom. Mayer Mihály püspök atya a szenteléskor megpendített és azóta ez a harang szól, néha ugyan sikerül félreverni és akkor a testvérek figyelmeztetnek, hogy vegyek vissza a tempóból, hogy újra a mennyei szeretet hangját közvetítsem. Ez a kis harang szeretnék maradni, ez az én papi küldetésem" – mondta a jubileumi évfordulót ünneplő londoni magyar főlelkész.

Az ünnepi szentmise visszanézhető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján.

Szöveg: Pécsi Egyházmegye
Fotó: Pécsi Egyházmegye YouTube

2024 augusztus

Nagyboldogasszony főünnepe:
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
2024. 08. 18. - 2024. 08. 18.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.