Felföldi László pécsi megyéspüspök 2022-ben kezdeményezte, hogy ökumenikus imaórán kezdődjön Pécs város napjának szeptember 1-jei ünneplése, ahol a történelmi egyházi felekezetek papjai és lelkészei együtt imádkoznak a város és lakói békés együttéléséért.
A megyéspüspök idén is imaórára hívta a pécsieket - felekezeti hovatartozástól és világnézeti meggyőződéstől függetlenül - a Lyceum templomba, ahol jelen volt Péterffy Attila polgármester, továbbá a város jegyzője, alpolgármesterei, önkormányzati képviselők, a Baranya Vármegyei Közgyűlés vezető tisztségviselői, a Pécsi Tudományegyetem vezetősége, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektora, az MTA Pécsi Bizottságának képviselői és a városi intézmények vezetői.
Szeptember elseje 1994 óta Pécs város napja. Az ünnep annak állít emléket, hogy 1367. szeptember 1-jén írta alá V. Orbán pápa a középkori pécsi egyetem, egyben az első magyar egyetem alapítását - melynek felállítását Nagy Lajos király kezdeményezte - engedélyező pápai oklevelet. A napjainkban Pécsett működő tudományegyetem a 1912-ben alapított pozsonyi Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem jogutódjaként működik, nem azonos tehát a középkorban alapított egyetemmel.
Az ünnep alkalmából a Lyceum templomban megtartott ökumenikus imaórán a házigazda pálos rend nevében Puskás Antal tartományfőnök, plébános köszöntötte a megjelenteket, köztük Bíró László nyugalmazott tábori püspököt, Zajácz Gábor görögkatolikus parókust, Kisóvári-Németh Norbert református lelkészt és Manhardtné Szlovák Katalin evangélikus lelkészt, hogy együtt imádkozva kérjék az Isten áldását a térségben lakókra és oltalmába ajánlják a várost.
Bíró László nyugalmazott püspök rövid köszöntőjében azt kérte, adja Isten, hogy ez az istentisztelet gyökeret verve fennmaradjon és része legyen a város napi ünneplésnek és segítsen abban, hogy a város múltjának tiszteletéből jövő szülessen.
Zajácz Gábor görögkatolikus parókus a békéről osztotta meg gondolatait, melyért – mint mondta –tenni kell és dolgozni rajta, önmagunkért és másokért megvalósítva azt.
Kisóvári-Németh Norbert református lelkész az egységről elmélkedett. Kiemelte, emberi voltunkból következően a szolidaritás egységében egynek kell látnunk egymást, Krisztus tekintetét felfedezve az elesett embertársaink arcában is.
Manhardtné Szlovák Katalin beszéde a békesség gondolatisága köré épült. Az evangélikus lelkész hangsúlyozta, társadalmunkban jólét akkor van, amikor béke van, tulajdonképpen a békéhez társul a jólét és fordítva. Ahol nincs jólét és békesség, ott gazdasági recesszió, háború van, mely az egész világ gazdaságára és békességére kihat. A békére mindnyájan vágyakozunk közösségeinkben és lelkünkben. Elemi igényünk a béke, akkor érezzük jól magunkat, amikor béke van, mert ez társul boldogságérzéssel.
Zárszavában Bíró László a közösségről mondta el gondolatait a katolikus teológia tanításából merítve. Elmondta, Isten a Szeretet, a közösség. Nem tulajdonság, hanem lényeg: Atya, Fiú és Szentlélek egysége. Közösségük a szentháromságos szeretetből fakad. Erre a közösségiségre, Isten képmására vagyunk hivatva és ez a városi ünnep erről szól. Álljunk egymás mellé, ez minden közösség lényege – emelte ki beszédében a nyugalmazott püspök a város napi rendezvénysorozat nyitó eseményén, a Lyceum templomban. Az imaóra végén a papok és lelkészek Isten áldását kértek Pécs városára és annak minden lakójára.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.