Az Ars Sacra Fesztivál immár nagykorúvá lett országos rendezvénysorozatához kapcsolódva idén szeptember 14. és 22. között a Pécsi Egyházmegyében is várják az érdeklődőket. A szakrális töltetű rendezvénysorozat minden programja ingyenesen látogatható.

Az immár 18. alkalommal megrendezésre kerülő programsorozatban az európai keresztény kultúra szakralitásából táplálkozó művészeti értékekkel találkozhat a közönség, melyek a lelki befelé fordulásra szeretnék késztetni az embereket. A szervezők szándéka szerint az idei év mottója: „Az igazság békét teremt!” (Iz 32,17), mert a hitből született Európa vágyott békéjét állítja középpontba a fesztivál.

A mára patinássá vált országos összművészeti rendezvénysorozat keretében országszerte mintegy 70 településen, tucatnyi műfajban, sok száz programot szerveznek.

Az Ars Sacra Fesztivál pécsi és bátai programjai:

Szeptember 13. péntek, 11:00

„Ideje a kő összeszedésének” (Préd 3,5) - Kerekasztal-beszélgetés a székesegyház egykori faragványairól és azok jelenkori bemutatásáról
Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan utca 10.)

A pécsi Dóm Kőtár megnyitásának 20. évfordulója alkalmából a Pécsi Egyházmegye kerekasztal-beszélgetést szervez. A beszélgetés meghívott vendégei azok a szakemberek, akik részt vettek a kiállítás létrehozásában, illetve kutatóként foglalkoznak az itt bemutatott emlékekkel. A program célja, hogy felelevenítsék a gyűjtemény történetét és rátekintsenek jelenkori állapotára, valamint szeretnék körüljárni a tudományos, kulturális, turisztikai területen való továbblépés lehetőségeit is.

A beszélgetés résztvevői: Havasi Krisztina (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet), Osgyányi Vilmos (MMA), Raffay Endre (PTE Művészeti Kar Művészettörténet Tanszék), Takács Imre (ELTE BTK Művészettörténeti Intézet).

Szeptember 14. szombat, 14:00

A Szent Vér hagyománya a népművészetben - A bátai hímes tojás: kiállításmegnyitó a bátai Szent Vér kegyhelyen

A tojás az élet újjászületésének és a temékenységnek egyik legősibb jelképe. Ez a forma a legtökéletesebb alakzat, amit a természet létrehozott, új életet, s ezzel a születés, a teremtés titkát is magában hordozza. Kicsiségében is képes a világegyetem nagyságát, s az élettelenből az élőbe való átmenet megfejthetetlenségét jelképezni. Ezért díszíti és ajándékozza az ember már ősidők óta.  Sárközben valamikor csak Bátán volt szokás a tojásírás. A legősibb díszítési mód a viaszos tojásírás. Ezzel a módszerrel készülnek a bátai tojások is. Lényege az, hogy a viasszal megírt területeket nem fogja be a festék. Egymás után több színbe mártva a tojást és minden színnél megírva kerül egymás fölé a minta. Eredetileg piros színűek voltak a tojások, utalva Jézus vérére, keresztáldozatára. A kiállítás a tojáskészítés módját, változatos és nagyon színes díszítésvilágát mutatja be sok eredeti, ma már muzeális értékű tárgy és fénykép segítségével.

Szeptember 14. szombat, 16:00

Gülüszemek, malacorrok – szörnyvadászat a Dóm Kőtárban - Múzeumpedagógia foglalkozás 6-10 éves gyerekeknek
(Pécs, Káptalan utca 10.)

A foglalkozás során a résztvevők egy mese szereplőiként rövid sétát tesznek a Dóm Kőtárban. A gyerekek életkorának megfelelően beszélgetnek az ott látható műalkotásokról, anyagukról, a készítés technikájáról, megpróbálják megállapítani, mit ábrázolnak, és néhánnyal közülük közelebbről is megismerkednek. Ezt követően megkeresik másolataikat a mai székesegyházon, majd a kézműves műhelyben a gyerekek agyagból is elkészíthetik a saját szörnyecskéjüket.

Szeptember 16. hétfő, 16:30

Tárlatvezetés a Dóm Kőtárban
(Pécs, Káptalan utca 10.)

A pécsi Dóm Kőtár megnyitásának 20. évfordulója alkalmából tárlatvezetéssel tekinthetők meg a pécsi székesegyház románkori kőfaragványai.

Szeptember 18. szerda 19:00

Új generáció | Fiatal pécsi orgonisták hangversenye
Pécsi székesegyház

Szeptember 20. péntek 14:00 óra és 21. szombat 14:00 óra

A Székeskáptalan Levéltára, valamint két időszaki kiállítás látogatása: Cserháti József (1914–1994) pécsi megyéspüspök,
valamint a Pécsi Pius Kollégium (1912–1948/1950)

Egyházmegyei Levéltár
(Pécs, Dóm tér 4.)

Szeptember 20. péntek 15:00 óra és szeptember 21. szombat 15:00 óra

Épületbejárás-könyvtárbemutató és Klimo Unikumok kódexkiállítás a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban
(Pécs, Janus Pannonius utca 8. – a Rózsakert mellett)

Az épületséták és a könyvtárbemutatók keretében különböző évszázadok történeteit mesélik el a falak, a bútorok, a könyvek és kamarakiállítás keretében a Klimo püspök által összegyűjtött díszes kódexek és ősnyomtatványok. A narrátor szerepében a könyvtárosok várják a látogatókat.

Szeptember 22. vasárnap 16:00

Kő-fejtő Múzeumi foglalkozás 13-tól 113 éves korig
(Pécs, Káptalan utca 10.)

A programban interaktív, élvezetes módon lehet megismerkedni a Dóm Kőtár kiállításának anyagával, majd a résztvevők gipszből kifaraghatják a tárlatban megjelenő minták bármelyikét, vagy a látottakból ihletet merítve elkészíthetik saját mintáikat.

A Dóm Kőtár ingyenesen látogatható az Ars Sacra Fesztivál idején az alábbi időpontokban:

• szeptember 14-15. és 21-22. 9:00-17:00-ig.

Ars Sacra 2024 A4 web

Az Ars Sacra Fesztivál országos rendezvényeinek listája ITT található.

2024 október

RIT - Regionális Ifjúsági Találkozó Bólyban:
2024. 10. 26. - 2024. 10. 26.
Rózsaeső imaest a székesegyházban:
2024. 10. 27. - 2024. 10. 27.
Mindenszentek - Ünnepi szentmise a székesegyházban:
2024. 11. 01. - 2024. 11. 01.
Janus Pannonius síremlékének koszorúzása a székesegyházban, majd ünnepi szentmise:
2024. 11. 06. - 2024. 11. 06.
Férfitalálkozó Szigetvár:
2024. 11. 08. - 2024. 11. 08.