Keken András evangélikus lelkész tanúságtevő élete főbb részleteinek képes ismertetőjét hozta el a Pécsi Egyházmegye szabadegyetemére szeptember 11-én dr. Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök, teológus, aki a Magtár Látogatóközpontban tartott megrendítő előadást emberi sorsról, hitről, Krisztus mellett elkötelezett életről.
A nagy érdeklődéssel várt rendezvényen jelen volt Felföldi László pécsi megyéspüspök, a sorozat állandó házigazdája, valamint munkatársaival a rendezvény időpontjában Pécsett tartózkodó Pál József Csaba temesvári megyéspüspök, aki szinkrontolmácsként az előadás román nyelvre fordításában működött közre. Az érdeklődők soraiban helyet foglalt Manhardtné Szlovák Katalin pécsi evangélikus lelkész is.
Dr. Görföl Tibor teológus, egyetemi docens köszöntötte a püspököket és az érdeklődőket, méltatva az előadó teológiai munkásságát. Fabiny Tamás mondandójának alapját az általa írt Sem magasság, sem mélység… címmel korábban megjelent könyv szolgálta, mely az előadó néhai konfirmáló lelkészének állít örök emlékezetet.
Keken András 1909. december 10-én született a Nógrád megyei Bokoron. 1927-ben érettségizett az Aszódi Evangélikus Főgimnáziumban, majd Sopronban tanult teológiát. 1931-ben lelkésszé avatták, 1934-ben pedig feleségül vette Magyar Erzsébetet, akivel 1937-ben Hódmezővásárhelyen megalapította az első gyermekotthonukat, hogy segítsenek az elárvult és nyomorban élő kicsiknek.
A méltán népszerű Keken Andrást 1941-ben Budapestre, a Deák téri templomba hívták lelkésznek, ahol tömegek hallgatták igehirdetéseit. Miközben pedig pályája a legmagasabbra ívelt, ő akkor is vállalta a mélység szolgálatát: a tomboló terror közepette élete kockáztatásával mentette az üldözött zsidókat.
A háború után pedig az egyház autonómiájáért szállt síkra egy ugyancsak lélekölő rendszerben. Hitéért és az igazság érdekében vállalta az ÁVO fogságát, az internálótábort és a legnehezebb fizikai munkát is. Nem sokkal az 1956-os forradalom előtt térhetett vissza a lelkészi szolgálatba, s Ordass Lajos evangélikus püspök munkatársaként szolgálta tovább Isten és a haza ügyét. Intellektuális gazdagság, lelki érzékenység, a szenvedők, elesettek iránti elkötelezett segítőkészség jellemezte egész életét és szolgálatát. Az ige hirdetését mindenek fellett álló életfeladatának tekintette, élete utolsó pillanatainak egyike éppen a szószéken érte. Igehirdetését még megrendítőbbé teszi, hogy utolsó beszédét hangfelvétel őrzi az utókor számára, melynek a szabadegyetemi előadás látogatói is részesei lehettek.
Fabiny Tamás előadásán keresztül maga Keken András szólalt meg bizonyságot téve Isten szeretetéről, amelytől sem magasság, sem pedig mélység nem választhatta el. Igehirdetésének hangfelvétele pedig megrendítő tanúságtételként évtizedekkel az elhangzása után is érvényes.
Zárszavában az előadó kiemelte, Keken András tanúságtevő élete pislákoló fényként világít számunkra. Vannak történeti korok, amikor olyan nagy a sötétség, hogy a pislákoló fény is nagyon sokat jelent. Korunk világa, Európája és Magyarországa sok szempontból koromsötét. Ebben a sötétségben pedig az egyes emberek tanúságtétele jelenti a pislákoló fényt: a laikusok, a világi keresztények szolgálata, akiken keresztül elvihetjük a világba az evangélium örömhírét. Jézus Krisztus azt mondta, ő a világ világossága (Vö. Jn 8,12), és ha mi nem elégszünk meg a sötétséggel, akkor keressük a krisztusi világosságot, hogy mi magunk lehessünk a pislákoló fény a sötétségben – fogalmazott Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök a Pécsi Egyházmegye Szabadegyetemén.
Fabiny Tamás előadása visszanézhető a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján:
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.