Arkangyalok lett a titulusa annak a háznak, mely a Nyolc Boldogság Közösség nővéreinek otthonául szolgál 2024 augusztusától. A pécsi székesegyház közelségében található, teljesen felújított és megszépült, egyházi tulajdonban levő épületben a nővérek lakóhelyén túl közösségi terek és az Oltáriszentséget őrző kápolna is otthonra talált.

Felföldi László megyéspüspök meghívására új szerzetesi közösség kezdi meg szolgálatát 2022 őszén Pécsenadta hírül a Pécsi Egyházmegye honlapja 2022. június 1-jén. Néhány hónappal a hír napvilágra kerülését követően három szerzetesnővér érkezett Pécsre: Beáta Mária nővér Budapestről, Krisztina nővér Kecskemétről, Margit nővér pedig a franciaországi Autrey-ból. A Nyolc Boldogság Közösség pécsi alapításának nővérei átmenetileg a Havihegyi templom közelében található ideiglenes szálláshelyükön kezdték meg szolgálatukat.

Két évvel később, 2024 augusztusában immár az új és végleges otthonukba költözésüket követően családias hangulatú ünnepséget tartottak szerzetesi elöljáróik, rendtársaik, meghívott világi és egyházi vendégeik, köztük Felföldi László pécsi megyéspüspök társaságában.

2024 09 28 8b hazszenteles 25

A ferencesek templomában szeptember 28-án összegyűlt vendégsereg jelenlétében tolmácsolt köszönetnyilvánítások sorában Felföldi László püspök ünnepi köszöntőjében a Nyolc Boldogság Közösség lelkiségi hitvallásából idézett: „A Közösség születésekor fiatal felnőttek, házasok és egyedülállók együtt tapasztalták meg a Szentlélek kiáradását: Isten él és cselekszik. Ezután az a vágyuk támadt, hogy több teret adjanak Istennek azáltal, hogy az első keresztény közösségek mintájára mindent közössé tesznek, és több időt szentelnek neki a személyes ima és a közös liturgia által.”

2024 09 28 8b hazszenteles 21

A főpásztor visszaemlékezett a közösség vezetőivel Homokkomáromban történt személyes egyeztetésükre a pécsi alapítás lehetőségeiről, majd hozzátette, az, hogy milyen módon lesz egy ilyen álomból valóság, az titok. Kiemelte, immár közös otthonuk lett a Pécsi Egyházmegye, ahol a nővéreknek le kellett telepedni és magukra találni.

2024 09 28 8b hazszenteles 30

Ahol magunkra találunk, ott otthonra találunk. Az otthon pedig mindig az én és egy közösség, ettől válik egy hely otthonná és igazi életté. A szerzetesi élet rendkívüli hivatás, melyre az Úr hív meg, hogy benne olyan belső világ ízét érezzük meg, amelyet máshol nem tudnánk megízlelni. Isten olyan hivatásra hív, ahol azt tudja átadni és ajándékozni, amire valóban szükségünk van. Ezen az úton a küldetés, a feladat, hogy magunk is prófétává, próféciává váljunk.

2024 09 28 8b hazszenteles 32

Ehhez a pécsi főpásztor stílszerű ajándékkal kedveskedett az új szerzetesi közösségi ház és lakói számára. Egy csomag erdélyi kincset, parajdi sót nyújtott át a nővéreknek. Ez a kézzel bányászott és aprított só mentes mindennemű környezeti szennyeződéstől, adalékanyagtól, nem vonják ki belőle a természetes iszapot, így olyan állapotban van, ahogy a Jóisten megteremtette. A só, a szerzetes, a keresztény ember is attól válik ízessé és éltetővé, hogy nincs átformázva, szétszedve, hanem embersége, lelkülete, tudása együtt jelenik meg önmagában.

2024 09 28 8b hazszenteles 70

Érezzétek otthon magatokat Pécsen, találjatok otthonra személyes életetekben és közösségetekben, találjátok meg azt a biztonságot és szeretetet, amit Isten itt akar és tud ajándékozni számotokra, közös otthonunkban, a Pécsi Egyházmegyében. Merjetek és tudjatok Krisztus világossága lenni és mindig legyen a szívetekben egy csipetnyi só, hogy amit tesztek, amik vagytok, annak éltető íze és éltető, gazdag üzenete legyen – zárta ünnepi köszöntőjét Felföldi László pécsi megyéspüspök.

2024 09 28 8b hazszenteles 98

Az ünneplés a közösség házának püspöki megáldásával és szeretetvendégséggel zárult.

* * *

A Nyolc Boldogság Közösség egy szemlélődő és missziós közösség, amely 1973-ban született Franciaországban, a II. Vatikáni Zsinat és a katolikus karizmatikus megújulás mozgalmának lendületében. Gérard Croissant (Efraim), felesége Jo és egy másik házaspár alapította, akik megtapasztalták a Szentlélek kiáradását és az Istennel való bensőséges kapcsolatot. Arra éreztek hívást, hogy az Apostolok Cselekedeteiben leírt első keresztény közösségek mintájára éljenek közösségben.

2024 09 28 8b hazszenteles 86

A Nyolc Boldogság Közösség5 földrészen, mintegy 51 alapításban van jelen. Magyarországon Homokkomáromban, Budapesten és Pécsen található szolgáló közösségük. Tevékenységük középpontjában az ifjúságpasztoráció áll, de a felnőttek kísérésében és képzésében is részt vállalnak, valamint a közösségük által hordozott kegyelmeket: a liturgiák, imaestek és szentségimádások ajándékait is megosztják a keresőkkel.

A Közösségben való elköteleződésnek különböző módjai vannak. A házas és egyedülálló világi tagok, a megszentelt testvérek és papok, valamint a megszentelt nővérek mellett a Közösség külső tagokkal bővül, és így alkotja a Nyolc Boldogság lelki családját.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

2024 október

Férfitalálkozó Tamási:
2024. 10. 11. - 2024. 10. 11.
Ministránstalálkozó Mohácson:
2024. 10. 12. - 2024. 10. 12.
Szabadegyetem - Lukács János SJ:
2024. 10. 16. - 2024. 10. 16.
Férfitalálkozó Dombóvár:
2024. 10. 18. - 2024. 10. 18.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
2024. 10. 20. - 2024. 10. 20.