Megújult a mázai temetőn át a templomhoz vezető lépcsősor, melynek elkészültét a település Rózsafüzér Királynője templomának búcsúján ünnepelték. Az összefogásból megvalósult munkálatokat Felföldi László pécsi megyéspüspök áldotta meg, aki ünnepi szentmisét celebrált október 20-án a Kelet-Mecsek kiszélesedő völgyében fekvő 1100 fős népességű falu templomában.
Az ünnep a település 1952-ben alapított, mára nemzetközi hírűvé vált Bányász Fúvószenekarának rövid műsorával kezdődött a lépcsősor előtti téren, majd a menet elindult a lankás hegyoldalban található öreg temetőn áthaladó lépcsősoron, mely az 1913 októberében felszentelt templomba vezeti fel az érkezőt.
A mázai egyházközséget is ellátó Szászvári Plébánia 2023-ban kezdeményezte a lépcsősor felújítását és a temető vízelvezetésének kiépítését.
A munkálatok teljes költsége 14 millió forint volt, melyet a magyar állam, a mázai önkormányzat és a helyi német önkormányzat támogatásával a hívek adományaiból, valamint a Pécsi Egyházmegye finanszírozásából teremtettek elő.
Vida Zsolt szászvári plébános mázai ékszerdoboznak nevezte köszöntőjében a kicsinyke falu templomát, és kifejezte köszönetét az összefogásért, melynek köszönhetően megvalósultak a munkálatok.
Felföldi László örömét fejezte ki a település összetartó közösségéért, ahol sok gyermek is jelen volt az ünnepi alkalmon, akik látják a szüleik tetteinek jó példáját, mellyel hozzájárulnak a közösség megmaradásához, mely, mint fogalmazott, az egyetlen mód a gyermekek jövőjének biztosítására.
A most megújult mázai lépcsősor üzenete szimbolikus – fogalmazott a püspök. A lépcsőkön fölmegyünk az Isten templomába, ahol kiemelkedünk a hétköznapok szürkeségéből, hogy rá tudjunk tekinteni az élet valóságára, meglátva azt, hol tudjuk szebben, örömtelibben, kicsit derűsebben hordozni a mindennapi élet kihívását és keresztjét.
A főpásztor áldást mondott a munkálatokra és az abban közreműködőkre, majd a Jézus születésének hírüladásáról olvasott evangéliumi szakaszhoz kapcsolódva az angyali üdvözlet életünknek is mélységet és gazdagságot adó üzenetéről osztotta meg gondolatait.
Üdvözlégy!
Ezzel köszönti az angyal Máriát, ami azt jelenti, örvendj, légy boldog! Minden ember boldog szeretni lenni, de az emberi boldogság nehezen megfogható. A boldogság nem azt jelenti, hogy minden rendben van az életünkben, mert nincs olyan, nem létezik – mutatott rá beszédében a szónok.
A szülők mindent megtesznek azért, hogy a gyermekeiknek jobb legyen az élete, mint az övéké. Ma valóban könnyebb az élet, de nem jobb, mert sokszor hiányzik belőle a küzdelem, ami alapvetően az ember életéhez tartozik. A fiataloknak annyira megkönnyítették az életet, megoldották helyettük a problémákat és kiszolgálták őket, hogy tehetetlenek lettek. Képtelenek lettek jól szembenézni az élettel, nem találják meg az életük feladatát.
Kegyelemmel teljes
Az Isten megteremtett minket. Minden embernek küldetést adott, melyben senki sem helyettesíthető. Azt a szeretetet, jóságot, amit nekünk kell átadni másoknak, senki sem tudja helyettünk átadni. Ha küldetésünk szerint átadjuk és megéljük, gazdagabb lesz a világ. Ha azonban elmenekülünk a feladat keresztje elől, boldogtalanná válunk mi magunk és a mellettünk levők is. Ez a feladatunk az Istentől kapott erő és ajándék gazdagsága.
Veled van az Úr!
Mindenki mellett ott van az Isten. Megadja azt, ami az élethez kell, ahhoz, hogy az életünk üdvösségre vezető élet legyen. Veled vagyok, ne félj, nem vagy egyedül – mondja az Isten az angyalon keresztül. Mi a gyermek legnagyobb boldogsága? Amikor érzi, hogy édesapa, édesanya, a család vele van, mellette vannak. Életünk legnagyobb fájdalma pedig, amikor magunkra maradunk.
Mindnyájunknak küldetésünk van, feladatunk van. Isten ránk bízott életüzenetet és szeretetet, amit nekünk kell megélnünk családunkban, a közösségeinkben és továbbadni a jóságnak, a szeretetnek útján – zárta buzdítását Felföldi László püspök Mázán.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.