A nemzeti vallásturizmusról rendeztek fórumot a Mátraverebély-Szentkút Nemzetei Kegyhelyen november 12-13-án, ahol a Pécsi Egyházmegye turisztikai munkatársai, Ormosy Petra és Orbók Emőke, valamint Sümegi József állandó diakónus, a bátai kegyhely őre is részt vett.
A konferenciát Szontágh Szabolcs egy ismert szlogennel nyitotta meg, mely szerint „a vallásturizmus a találkozás kultúrája, a szent és a profán találkozása”. A Nemzeti Vallásturizmus Tanács főtitkára előadásában elmondta, hogy a vallásturizmus nem elválaszt, hanem összeköt minket, és a róla való gondolkodás a konferencia célja. A nemzeti turisztikai stratégia egyik fontos üzenete, hogy a zászlóshajók segítsék a kisebb vallásturisztikai helyszíneket, ennek érdekében pedig fontos az ún. „keresztpromóció” megvalósítása, azaz minél többen fogjuk a hálót, annál több halat tudunk kifogni.
A résztvevő idegenforgalmi szakemberek kerekasztal beszélgetésen ismerhették meg a stratégiai gondolkodás mindennapi lehetőségeit és buktatóit az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye (Treer Éva) és a Váci Egyházmegye (Bozóky Anita), a Tiszántúli Református Egyházkerület (Katona Ilona), valamint a Dohány utcai Zsinagóga (Róna Iván) vallásturisztikájában. A beszélgetés konklúziója, hogy minden hely más, ezért helyspecifikus stratégiákra van szükség, a stratégiákat pedig sok esetben újból és újból felül kell vizsgálni. A célok között elsődleges, hogy a turizmus eszköz legyen az Egyház számára. Sok helyen a múzeum adja a tartalmat, a turisztika pedig adja hozzá a szervezést.A találkozó további programjaiban a különböző látogatói visszacsatolásokról, mérésekről, a megújulás lehetőségeiről, az új élmények kereséséről folytattak eszmecserét a vallásturizmus szakemberei.
Szöveg: Pécsi Egyházmegye
Fotó: Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely Facebook-oldala, Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.