150 évvel ezelőtt alakult meg a Pécsi Ügyvédi Kamara. A jubileumot hálaadó szentmisén ünnepelték január 30-án este a pécsi székesegyházban, ahol a liturgiát Felföldi László pécsi megyéspüspök celebrálta.
A hálaadó szentmisén valamennyi jogi hivatásrend jogásza, ügyvédek, bírók, ügyészek, jogtanácsosok, közjegyzők, egyetemi oktatók, jogi pályák munkatársai és családtagjaik, köztük gyermekek vettek részt. A zenei szolgálatban a Con Spirito Együttes működött közre.
Szentbeszédében Felföldi László püspök a jelenlevőkhöz fordulva XVI. Benedek pápától idézve elmondta: „Jog nélkül a társadalom jogok nélküli társadalom lenne. A jog a szeretet feltétele”, azaz minél inkább érvényesítjük a jogot, annál inkább tiszteletben tartjuk az alapvető emberi jogot.
Majd Ferenc pápa egyik beszédével folytatva kiemelte, „a valóság mindig az eszme fölött áll, az élet mindig több a formáknál, és ezt a valóságot a törvénnyel kell szolgálni”. Az önök feladata megtalálni az eszme mögött a valóságot – fogalmazott a püspök.
Majd így folytatta: feladatuk nagysága abból a szemléletből fakad, amelyben a kánoni normák – miközben nem feledkeznek meg az egyedi esetek méltányosságáról – a bírói bölcsesség erényén át megkülönböztetik a konkrét eseteket. Vagyis az egyetemestől kell eljutni a konkrét egyetemeshez és végül a konkrétumhoz, ez a bírói bölcsesség útja. Az ítélet nem annyira mérlegeléssel történik, hanem ezen a bölcsességen keresztül. Tudomány kell hozzá és a meghallgatásra való készség, de mindenekelőtt imára van szükség a helyes ítélethez.
Az ima világos látás. Annyit ér az imánk, amennyire az istenkapcsolat által a tisztánlátás valósága jelenik meg a szívünkben. Ez a hit most a döntések valóságában jelenik meg ebben a világban, Európában és Magyarországon – fogalmazott a püspök.
Napjaink valóságáról szólva, Európa csak akkor maradhat életben XVI. Benedek okfejtése szerint – folytatta a főpásztor –, ha kritikai igénnyel és alázatosan, de igazán elfogadja önmagát. „Az oly sokszor szenvedélyesen követelt multikulturalitás mögött időnként az európai tartalmak elutasítása, az Európától való menekülés húzódik. Ám a multikulturalitás nem létezhet közös alapelemek, az európai valósághoz kötődő támpontok nélkül – és egészen biztosan nem maradhat életben a Szent iránt táplált tisztelet híján. Hozzátartozik, hogy tisztelettel kell viszonyulnunk ahhoz, ami szent a másik szemében, de erre a fajta tiszteletre csak akkor lesz módunk, ha nem távolodunk el magától a Szenttől, Istentől” – idézte XVI. Benedeket a püspök.
Végezetül Felföldi László méltatta a jogi pályára lépők elhivatottságát: jól látni, tisztán látni, védeni és megőrizni az önök hivatása, ami csak ebből a kapcsolatból fakadhat – mutatott rá beszédében. Majd örömét fejezte ki, hogy sokan vannak, akik úgy döntöttek, eljönnek Isten elé és hálát adnak a mai szentmisében, mert azt akarják, hogy emberi méltóság, családi és közösségi élet legyen ezen a földön, Európában, magyar hazánkban és itt, Pécsen.
Kívánom, hogy ebben a rendkívül nehéz hivatásban, a paragrafusok feszültségében mindig megtalálják a helyes döntést, a helyes utat és a személyes életük valóságát, biztonságát és reményét – fordult az idén 150 éves Pécsi Ügyvédi Kamara jelenlevő tagjaihoz a jogászok Te Deumán a pécsi főpásztor.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.