A budapesti Ráday Házban rendezett 112. Magyar Örökség díjátadó ünnepségén március 29-én hét elismerést adtak át, melyek között Magyar Örökség díjban részesült az 1931-ben alapított Katolikus Karitász szolgálata. A díjat Écsy Gábor plébános, a Katolikus Karitász országos igazgatója vette át.
A Katolikus Karitász – Caritas Hungarica szolgálatának laudációját Vojcek László professzor, az orvostudomány kandidátusa ismertette. Kitért arra, hogy a szervezet 1931 óta nyújt segítő kezet a Kárpát-medencei magyarság és az itt élő nemzetek rászorultjainak.
Az alábbiakban a Katolikus Karitász – Caritas Hungarica szolgálatának laudációját teljes terjedelmében közöljük.
Szegények és bajbajutottak szolgálata – Katolikus Karitász
„Amit a legkisebb testvéreim közül eggyel tettetek, velem tettétek!” (Mt 25,31–40) – ezzel a lelki indíttatással végzi karitatív munkáját évszázadok óta a Katolikus Egyház. Ennek a világméretű munkának eszköze a Nemzetközi Karitász, és ennek magyar szervezete a Katolikus Karitász – Caritas Hungarica, mely 1931 óta a Kárpát-medencei magyarság és az itt velünk együtt élő nemzetek rászorultjainak nyújt segítő kezet. Teszi ezt a segítő, a felebaráti szeretet a „caritas” jegyében korra, nemre, etnikai és felekezeti hovatartozásra tekintet nélkül.
Hazánkban a szegénygondozás szeretetszolgálati összefogását, szervezett Karitász kialakítását először Prohászka Ottokár püspök sürgette a 20. század elején, majd Rott Nándor veszprémi megyéspüspök, később Csernoch János bíboros tett kísérletet az országos hálózat kialakítására. Az országos egységesítés akkor valósult meg, amikor Serédi Jusztinián esztergomi érsek 1931-ben Mihalovics Zsigmondot karitászért felelős érseki biztossá nevezte ki, és a budapesti és az országos karitászmunka összefogására megalapította a Szent Erzsébet Katolikus Karitászt.
A kommunista diktatúra 1950-ig a legtöbb egyházi szervezet, egyesület és betegápoló rendhez hasonlóan a Karitászt is betiltotta. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 1991-ben ujjászervezte a Katolikus Egyház segélyszervezetét, és megkezdődött az országos hálózat kiépítése.
Napjainkra a Katolikus Karitász országos központja itthon 16 egyházmegyei központ, plébániai csoportok, 22 szociális intézmény és közel 10 ezer önkéntes munkáját segíti, egyúttal támogaták a Trianonban elszakított területeken – mindenekelőtt a Kárpátalján és a Délvidéken – működő karitászcsoportokat is. (A Pécsi Egyházmegyében 39 plébánia területén működik karitász csoport. - a Szerk.)
A szervezet 2001-től Katolikus Karitász – Caritas Hungarica néven folytatja munkáját, és tagja a 165 országot összefogó Caritas Internationalis nemzetközi hálózatnak. Az országos hálózat által a Karitász önkéntesei az anyaországban elérik a legkisebb települések rászorultjait, és eljutnak a legtávolabbi és legnehezebben megközelíthető határon túli településekre is. A helyiek gondjait ismerve az egész Kárpát-medencében segítenek rászoruló családoknak, egyedülálló időseknek, fogyatékkal élőknek, szenvedélybetegeknek: tartósélelmiszer-, ruha-, pelenka- és gyógyszeradománnyal, iskolakezdési csomaggal. Ehhez a munkához kapcsolódnak az évente országosan megrendezett nagy akciók, mint a „Tartós szeretet” élelmiszergyűjtés, a „Vár a nyár” gyermektáboroztatási program, a „Legyen öröm az iskolakezdés” diákokat segítő akció, az „Egymillió csillag a szegényekért” szolidaritási és a „Tárjátok ki szívetek”, valamint az angyalbatyu karácsonyi segélyprogram is. A felzárkózó települések programban 16 településen segíti a családok életét, öngondoskodását.
A hétköznapokban adott, tartós támogatáson túl a Karitász részt vesz a természeti és ipari katasztrófák áldozatainak segítésében, a járványok terjedésének megelőzésében, mint történt ez legutóbb a horvátországi és a törökországi földrengések után, a vörösiszap-katasztrófa vagy a covidjárvány idején.
A Délvidéken és a Kárpátalján élők nehéz élethelyzetét könnyítendő a Karitász rendszeresen, embertől emberig segíti a rászorulókat egészségügyi programjával is. A 2015-től működő kórházmisszió és a 2017-ben megalakult orvosmisszió rendszeres fogászati, szemészeti és ortopédiai prevenciós vizsgálatai, valamint nőgyógyászati rákszűrései kiegészítik és pótolják a helyi egészségügyi ellátást, jobb életminőségre és a gyermekek számára egészséges felnőtt korra adnak esélyt. A kórházak műszerezettségének javítása, a műtéti eszközök pótlása, a gyógyászati segédeszközök adományozása, aggregátorok biztosítása nagy hangsúlyt kapott a covidjárvány idején és a háború kitörése óta jelentősen hozzájárul a kórházak működőképességének megőrzéséhez, a sebesültek megmentéséhez és felépüléséhez.
Köszönöm a Magyar Örökség Bizottságának, hogy meglátták ezt a több évtizedes értékteremtő, lelki és karitatív munkát! Köszönöm Spányi Antal püspök atyának, a Katolikus Karitász elnökének és Écsy Gábor plébános atyának, országos igazgatónak, hogy munkatársaikkal megőrizve a múltat, támogatásukkal, kiállásukkal és szervező munkájukkal Kárpát-medence-szerte nap mint nap gyakorolják a cselekvő szeretet. A Caritas Junior által pedig megismertetik a következő nemzedékkel, hogy „az élet ajándék” és „jót tenni jó” … azért, hogy a Katolikus Karitász gyermekeink és unokáink számára is továbbadható Magyar Örökség legyen.
A további díjazottakról szóló ismertető a Magyar Kurír oldalán olvasható.
Forrás: Magyar Kurír
Szöveg és fotó: Vermes Tibor/Katolikus Karitász
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.