Hogyan adhatjuk át hitünket, keresztény értékeinket a médián keresztül? Hogyan használjuk jól az online tér lehetőségeit? Melyek a mesterséges intelligencia használatának pozitívumai és veszélyei? Ezekre a kérdésekre keresték a választ az Isten a világhálón - Az egyházi kommunikáció jelene és jövője címmel Pécsett megrendezett szakmai napon.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) közös rendezvényének a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola (PPHF) adott otthont április 28-án.
A két médiaszervezet 2023-ban kötött megállapodást azzal a céllal, hogy együttműködnek a tájékoztatás kultúrájának fejlesztésében és az egyetemes emberi értékek felmutatásában a média tudatos használatának területén. Az egyházi kommunikáció jelenéről és jövőjéről folytatott szakmai program, mely napjaink médiakommunikációjában történő eligazodásban nyújt segítséget, immár heatodik helyszíne volt Pécs.
A Pécsi Egyházmegye püspöki székhelyén megtartott szakmai napon a házigazda PPHF képviseletében dr. Kovács Gusztáv rektor köszöntőjében arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy a katolikus sajtó olyan értékeket hordoz, amely napjaink közéleti újságírásának stílusában és témaválasztásában nem lelhető fel.
A program szervezőinek képviseletében Szikora József, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) elnöke köszöntötte a megjelent újságírókat, kommunikációs szakembereket, érdeklődőket.
Gianone Péter az NMHH senior kommunikációs szakértője, a Magyar Rádió volt hírszerkesztője, az MTI volt főszerkesztő-helyettese az Ellenszélben is tudatosan – kommunikációs alapvetések krízis idején című előadásában a kríziskommunikáció sajátosságait ismertette a mindennapi életből vett kényes és kellemetlen példákon keresztül. Mint mondta, napjainkban vérre menő küzdelem folyik a kattintásokért, melynek érdekében a hírportálok is bulvárosodtak, politikai és világnézeti hovatartozás szerint polarizálódott a média. Ebben a sokszor ellenséges médiazajban kell az egyházi újságírásnak hatékonyan, a hagyományos értékrendet szem előtt tartva kommunikálni és hirdetni az evangéliumot.
Online útikalauz stopposoknak – Nem minden az, aminek látszik?! címmel Bodolay Zsófia, az NMHH szakértője a mesterséges intelligencia térnyerésének aggasztó jelenségeire hívta fel a figyelmet, melyben szó esett az okos eszközök „hallgatózásáról”, valamint az álhírek térhódításáról, amelyben egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia sok esetben erkölcsöt nélkülöző használata, mellyel morális károkat okoznak és alapvető személyiségi jogokat sértenek.
Kenyeres Attila, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Andragógiai és Közművelődési Tanszékének adjunktusa Álhírek és trollok hálójában - mit tehetünk ellenük? címmel a trollokról és a trollkodás, azaz az adott témához nem tartozó, vagy ahhoz nem illő stílusban hozzászóló, gúnyolódó, élcelődő személyek megnyilvánulásainak kezelési lehetőségeiről tartott kedélyes hangulatú előadást.
Hogyan keress és találj? – Keresőoptimalizálás után válaszoptimalizálás – a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségek és veszélyek az online újságírásban címmel a legújabb informatikai lehetőségeket ismertette Toót-Holló Tamás, a Mediaworks innovációs és termékfejlesztési főmunkatársa.
A szakmai nap záró előadásában a keresztény és ateista párbeszédről és az online evangelizáció határairól Szolnoki Barna Ferenc, a PPHF végzős hallgatója osztotta meg személyes tapasztalataira épülő gondolatait.
Az előadások között a résztvevők kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg az egyházi újságírást is meghatározó jelenségeket.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.