Egri József sellyei plébános idén ünnepli pappá szentelésének 50. évfordulóját. Az aranymisés papot hivatásról, szolgálatról, közösségről kérdezte a Pécsi Egyházmegye Horvát Referatúrájának munkatársa.
„Isten kegyelméből vagyok az, ami vagyok" (1Kor 15,10) fogalmazott 2000 évvel ezelőtt Pál apostol. Az igehely azt hangsúlyozza, hogy a hit és a megváltás nem az ember érdeme, hanem Isten ajándéka, éppen úgy, ahogy a papi szolgálatban eltöltött 50 esztendő is - mondta Egri József sellyei plébános, amikor arról kérdezték, hogyan szeretné megünnepelni hivatásának fél évszázadát: „Ne engem nézzenek, ne engem ünnepeljenek, mindenki tekintsen az ég felé, ahonnan a hívás érkezett, és a kegyelem, amely velem volt ez idő alatt és megtartott” – hangzott a lelkipásztor válasza.
Egri József atya keveset beszél magáról, gyermekkoráról. Ellenben szívesen emlékezik vissza Zagorácz István (1930, Kásád – 2013, Pécs) első miséjére, amikor a fiatal plébános lelkesítő szavai hatására Felsőszentmártonból, ahol Egri atya is született, öten kezdték meg tanulmányaikat egyházi középiskolában, Győrben, ám közülük egyedül ő maradt meg Isten szolgálatában.
Később, mint fiatal káplán egy teljes hónapig helyettesítette Németiben Zagorácz atyát, akit példaképének tartott. Aztán Ozorán, Egerágon, Tamásiban és Mágocson szolgált, 1979 és 2012 között pedig Vajszló plébánosa volt. Onnan került át Sellyére, ahol 2025. június 22-én, Úrnapja ünnepén tartotta aranymiséjét.
„Az általános iskolát szülőfalumban, Felsőszentmártonban fejeztem be, de már elsős koromtól ministráltam, akkor Bosnyák Mihály pécsudvardi születésű plébános volt a papunk. A győri bencés gimnáziumban érettségiztem 1968-ban, a gimnázium után felvettek a teológiára, de előtte két évig katonaként szolgáltam, majd 1970-ben Győrben kezdtem meg teológiai tanulmányaimat. 1975. június 22-én, éppen úrnapján szentelt pappá Pécsett Dr. Cserháti József püspök” - emlékszik vissza az ünnepelt.
Egri atya sellyei plébániájához tartozik még kilenc település: Drávasztára, Bogdása, Drávafok, Drávaiványi, Sósvertike, Endrőc, Kákics, Okorág, Marócsa, de rendszeres szentmisék csak Sellyén, Drávasztárán, Drávafokon és Endrőcön vannak. Az egykor rendszeresen templomba járó hívek lassan kihalnak mellőle, sajnálkozik, hogy egyre kevesebb fiatal család jár templomba, a hittantanítás sem egyszerű, de hálás a hitoktató, áldoztató és kántor Bacsmai Beáta odaadó munkájáért.
Mit is takar a papi hivatás? – tesszük fel gyakran a kérdést. A hivatás, a szeretet misztériuma Isten és az ember között, aki szeretettel hívja az embert, aki szabadon és szeretetből válaszol neki. A papi hivatás azonban nem csupán egy érzés. Sokkal inkább egy belső bizonyosság, amely Isten kegyelméből születik, amely megérinti a lelket, és szabad válaszra hív.
A papi hivatásokért a Dráva-menti horvát közösségekben rendszeresen imádkoztak és imádkoznak ma is. A Pécsi Egyházmegyében 5 plébános szolgál, akik ottani születésűek.
„Add, hogy szelíd ifjak Szívedet keressék” szólt az ének Egri atya aranymiséjén, ahol horvátul hangzott el a Bárkadal: „O, Bože, zar si pozvao mene, Tvoje usne moje rekoše ime... Bárkámat otthagytam a parton, s Veled együtt, másra halászom már”.
A Dráva-menti horvát ajkú papság évente közösen ünnepli Jézus Szent Szívét az idén százéves révfalui haranglábnál. Felsőszentmártonból és Drávasztáráról gyalog indultak a zarándokok erre a szentmisére, melyen a jubiláló Egri József a becskereki püspökkel, Mirko Štefković-tyal, valamint paptársaival misézett. „Áldd meg, Uram azokat, akik 50 éven keresztül segítették papi munkámat!” – olvasható az aranymisére készült emléklapon.
Szöveg és fotó: Horvát Referatúra
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.