Írásos emlékek tanúsága szerint a középkorban a bátai bencés apátságban Szent Vér ereklyét őriztek, amely 1539-ben a török pusztítás következtében megsemmisült. Idén szeptember 16. óta azonban Krisztus vére újra jelen van a bátai kegytemplomban.

Viliam Judák nyitrai püspök a bátai zarándoklat záró szentmiséjén a garamszentbenedeki ereklyéből leválasztott részletet adott át Udvardy György pécsi megyéspüspöknek. Sümegi József írását az ereklye történetéről több részletben közöljük.

manoppello 01

A Volto Santo ereklye fontosságát az a tény is bizonyítja, hogy az új Szent Péter Bazilika építésének alapkövét 1506-ban azon a helyen tették le, és elsőként azt az óriási pillért építették fel, amely mögött a Vatikán kincstára kapott helyet. A kincstár létrehozásának elsődleges célja a „Valódi Krisztus Arc” kép őrzése volt. Az oszlopon, amely jeruzsálemi Szent Veronika nevét viseli, a következő felirat található a mai napig: „Veronika kendőjén megörökített magasztos Megváltó Arckép méltó megünnepléséhez, VIII. Orbán pápa építtette és díszíttette fel a jubileumi évben, 1525.”

Manoppello volto santo 061527. május 14-én V. Károly katonái elfoglalták Rómát, a szent ereklyéket szétszórták, egy részét elégették. 1528-ban VII. Kelemen pápa utasítást adott ki, amelynek célja az ellopott ereklye visszaszerzése és elhelyezése volt. Úgy tűnik, ez eredményre is vezetett, mert 1528. november 26-án ünnepélyes körmenetben vitték vissza az ereklyét a Szent Péter bazilikába.

1616 elején elterjedt a hír, amely szerint eltűnt Szent Veronika kendője, amelyet a VIII. századtól a vatikáni Bazilikában őriztek. Feltételezik, hogy utoljára V. Pál pápa tartotta kezében a valódi Veronika-kendőt az ünnepélyes körmenet alatt 1606. január 25-én. 1617-én pedig a pápa megtiltotta a kendő másolását, a Vatikán egyetértése, vagy jóváhagyása nélkül.

Az ereklye - ellopását követően - Manopelloba került, ahol 1638-ban a kapucinusok templomában helyezték el. 1750-ben a kapucinusok elhatározták, hogy minden év májusának harmadik vasárnapján Szent Arckép ünnepet tartanak.

Bruno Forte, a Chieti Egyházmegye érseke a 2006-os évet a manoppelloi Szent Arckép kegyhely nagy jubileumi évének nyilvánította. Szeptember 1-jén XVI. Benedek pápa is felkereste a híres kegyhelyet.

Itt a következőket mondta:

„Aki Jézussal találkozik, aki engedi, hogy magához vonzza, aki kész követni őt életének feláldozásáig, az maga is megtapasztalhatja, amit ő a kereszten átélt, hogy a búzaszem, csak ha a földbe hull és meghal, akkor hozhat gazdag termést. (...) Ez Jézus útja, a tökéletes szeretet útja, amely legyőzi a halált, és aki ezen az úton jár, már itt a földön Istenben él, és arcának ragyogása magához vonzza és átalakítja őt. (…) Hogy Krisztussal eggyé lehessünk, és az ő arcát szemléljük, (...) ártatlan kézre és tiszta szívre van szükségünk. Az ártatlan kéz, vagyis a valódi szeretet által megvilágosított lét legyőzi a közömbösséget, a kételkedést, a hazugságot és az önzést. Tehát tiszta szívre van szükség, olyan szívre, amelyet megragadott Isten szépsége (…) Jézus arcának keresése nekünk, minden kereszténynek vágya kell, hogy legyen."

Fotó: wikipedia

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.
Pécs Város és a Magyar Felsőoktatás Napja:
Pécs -
2022. 09. 01. - 2022. 09. 01.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség