A katolikus néphagyomány Szent Márk ünnepéhez kapcsolja a búza, a gabonaföldek megáldását. Idén az evangélista emléknapját megelőző vasárnap, április 22-én a Szent Vér ősi kegyhelyén, Bátán tartották az országos búzaszentelőt.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Báta Község Önkormányzata, valamint a Bátai Római Katolikus Plébánia szervezésében idén immár 28. alkalommal rendezték meg az országos búzaszentelőt, amelynek helyszíne most Báta, a Szent Vér ősi kegyhelye volt.
A rendszerváltás idején indult kezdeményezéssel azt a régi egyházi hagyományt próbálják feleleveníteni, amikor a hívek körmenetben mentek a búzavetésekhez és kérték Isten áldását a következő évi termésre. A búzaszentelés hagyományos időpontja április 25., Szent Márk evangélista ünnepnapja, illetve az ehhez legközelebb eső vasárnap.
Április 22-én Bátán, a Nagy-szigetben felállított szabadtéri oltárnál celebrált szentmisét Kürtösi Krisztián bátaszéki plébános. Homíliájában a jó pásztor vasárnapján arra hívta fel a hívek figyelmét, hogy a vasárnap üzenete szorosan összekapcsolódik a búzaszentelés, határmegáldás szertartásának lényegével. „Ezen a vasárnapon ugyanis arra kéri az Egyház a jó Pásztort, hogy küldjön munkásokat aratásába, azaz jó papokért, papi hivatásokért imádkozunk. Így fordulunk Istenhez és kérjük az ő áldását határainkra, vetéseinkre, gyümölcsös kertjeinkre is. Ezt fejezi ki a búzaszentelés szertartása.”- foglalta össze a lelkipásztor. A szentmise zenei szolgálatát a bátaszéki Szent Cecília Kórus végezte.
A szentmisét követően a hívek körmenetben vonultak a kb. 500 méterre lévő búzatáblához. A búzatáblánál a négy égtáj felé fordulva történt a határok megáldása. A szentmisén és a körmeneten több százan vettek részt, a hagyományokat követve nagyon sokan népviseletbe öltözve.
Fotó: Bátai Római Katolikus Plébánia