Péntekenként jelentkező teremtésvédelmi sorozatunkban minden hónap első hetében egy-egy pápai megnyilatkozást teszünk közzé, hogy minél jobban megismerjük az Egyház tanítását a közös otthonunk, teremtett világunk és az emberiség családjának védelme kapcsán. A témához fűződő kérdések arra ösztönöznek, hogy mi magunk is bátran tegyünk konkrét lépéseket ezen a téren.

Ferenc pápa: „A környezet pusztulása, valamint az emberi és etikai hanyatlás szorosan összefügg.” (LS 56)

Melyek azok az utak, amelyeket konkrétan járhatunk, ha egy igazságosabb és testvéribb világot akarunk építeni? Ezekre a kérdésekre válaszol a „Fratelli tutti” (Mindnyájan testvérek) kezdetű, 2020. október 4-én megjelent enciklika.

A pápának Assisi Szent Ferenc inspirálta a körlevél címét, aki ezekkel a szavakkal fordult „minden fivérhez és nővérhez”, hogy „evangéliumi ízű életformát javasoljon nekik”. (FT 1)

Ferenc pápa enciklikájának tanításával elsősorban a mindenki iránti nyitottságra, párbeszédre és szolidalitásra hív minket, valamint újra ráirányítja a figyelmünket a környezetünkért és egymásért vállalt emberi felelősségünkre is.

„Mindig aggasztottak a testvériséggel és a társadalmi barátsággal kapcsolatos kérdések. (...) A Laudato si’ elkészítése során Bertalan ortodox pátriárka testvérem volt az ihlető forrásom, aki nagy határozottsággal hozta elő a teremtett világról való gondoskodás gondolatát.” (FT 5)

„A körülöttünk lévő világ gondozása és támogatása önmagunkkal való törődést jelent. De önmagunkat közösségben, mégpedig közös otthonban élő közösségben kell építenünk.” (FT 17)

„Amikor közös otthonunk, bolygónk iránti gondoskodásról beszélünk, akkor az egyetemes tudatosságnak és a kölcsönös gondoskodásnak arra a minimumára hivatkozunk, ami még megmaradt az emberekben. Ha valaki úgy dönt, hogy az emberiségre gondolva megőrzi a felesleges ivóvizét, azért teszi, hogy túllépjen önmagán és a saját körein is.” (FT 117)

A témához fűződő, továbbgondolásra ösztönző kérdések:

Mit jelent számunkra a testvér szó? Milyen módon törődhetünk testvéreinkkel? Hogyan építhetjük testvéri közösségünket egymással? Önmagunkról való gondoskodásunk kiterjed-e a környezetre és társainkra való figyelemre?

Fotó: Shutterstock

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
-
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
-
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség