A kitüntetést október 25-én, Szent Mór püspök, a Pécsi Egyházmegye társvédőszentjének liturgikus ünnepnapján celebrált ünnepi szentmisén adta át Michael Wallace Banach apostoli nuncius a pécsi székesegyházban.

A szentmisén felolvasott kihirdetésben elhangzott, hogy Excellenciás és Főtisztelendő Felföldi László pécsi megyéspüspök úr felterjesztésére Őszentsége Ferenc pápa a Nagy Szent Gergely Rend tiszti fokozata kitüntetést adományozta Dr. Jobbágy Valér karnagy úrnak.

2023 szent mor unnep 72

A dekrétum szövegében olvasható:

Ferenc pápa

Örvendező szívvel, a hozzánk intézett kérés révén, értesültünk arról, hogy alkalmas vagy a Katolikus Egyház javának és növekedésének előmozdítására, ezért, hogy nyilvánosan kifejezhessük jóakaratunkat, téged

Jobbágy Valér Gyula
a Pécsi Egyházmegyéből

A NAGY SZENT GERGELY REND LOVAG TISZTJÉVÉ

nevezünk ki, kreálunk és hirdetünk ki, annak a civil osztályából, megadva a jogot az összes kiváltság használatához, mely ezzel a méltósággal jár.

Kelt Rómában, Szent Péternél, július hónap nyolcadik napján, a 2023-as évben

Őszentsége Államtitkársága
Pietro Parolin bíboros államtitkár

Dr. Jobbágy Valér Gyula Csokonyavisontán született 1947. február 16-án. 1988 óta a Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusának első civil karnagya, a korábbi pap-karnagyok munkásságának tovább vivője. A 70 éve működő kórus az egykori Pécsi Székesegyházi Énekiskola hagyományait ápolja és a Szent Cecíliáról nevezett reformmozgalom értékrendje szerint műveli az egyházmegye főtemplomának zenei szolgálatát.

2023 szent mor unnep 71

A budapesti Zeneakadémián repertoár-ismeretet is tanító Jobbágy Valér szakmai kutatásai és a nemzetközi versenyeken szerzett inspiráló tapasztalatai egyaránt jótékony hatással voltak a Palestrina Kórus repertoárjára, ezáltal a Pécsi Székesegyház zenei életére.

Egyházkarnagyi munkásságának meghatározó jegyei: a liturgikus szabályokhoz igazított szakmai munka; a liturgia szolgálatára méltó zeneművek kiválasztása; a gregorián ének és a XVI. századi vokálpolifónia előtérbe helyezése; minden körülmények közt a magas szakmai minőségre való törekvés.

2023 szent mor unnep 70

Jobbágy Valér 35 éve vezeti a kórust, amelyhez legaktívabb éveiben (két egyetemi oktatói állás és három másik művészeti együttes irányítása mellett) is hűséges maradt, s amelyet 77. életévében is töretlen lendülettel és lelkesedéssel irányít.

2023 szent mor unnep 73

Kórusaival az 1970-es évektől kezdve rendszeres résztvevője a rangos európai kórusversenyeknek (Arezzo, Tours, Debrecen, Tolosa, Camerino, Gorizia, etc.), ezeken számos győzelmet, különdíjat és egyéb helyezést szerzett. A legjelentősebb európai kórusversenyek közül tagja volt az arezzoi, goriziai, debreceni és montreux-i versenyek zsűrijének.

Jobbágy Valér munkáját az alább felsorolt díjakkal, kitüntetésekkel ismerték el:

2000     Szekszárd Város „Közjóért” kitüntetése
2009     Liszt Ferenc-díj (a magyar állam által adományozható legmagasabb zenei kitüntetés)
2013     A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díja
2015     Szekszárd Város Pro Urbe emlékplakettje
2016     Pécs Város Pro Communitate-díja
2017     a Magyar Érdemrend lovagkeresztje (polgári tagozat)
2023     a Nagy Szent Gergely Rend tiszti fokozata

A Jobbágy Valér karnagy által vezetett Palestrina Kórus hozzávetőlegesen évi 60 alkalommal lát el zenei szolgálatot a pécsi dómban, amelyeken rendkívül széles repertoárt mutat be a reneszánsz liturgikus zeneirodalomból. Így Jobbágy Valér a Pécsi Székesegyház karnagyaként eltöltött 35 év alatt megközelítőleg 2000 zenei szolgálat során vezényelte a Palestrina Kórust. Elődei munkássága előtt tisztelegve négy repertoár-történeti lemezt készített.

2023 szent mor unnep 23

Vezetésével a dómkórus 1988 és 2022 között 36 szerző 100 különböző polifon miséjét, 72 szerző 309 motettáját, 17 falsobordone zsoltárfeldolgozást, 6 gregorián misét és 368 különféle gregorián proprium tételt énekelt. Évente 25-30 különböző misekompozíció, 70-80 motetta és közel 200 gregorián ének csendül fel a Pécsi Székesegyház karzatán. Az együttes Magyarországon magasan kiemelkedő, de európai viszonylatban is számottevő, értékteremtő és értékőrző munkát végez liturgikus szolgálatával.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
-
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség