1994 óta minden évben április 12-én feltárul a pécsi székesegyház altemplomában a püspöki kripta ajtaja, hogy a szentmisét követően imádkozzanak a Pécsi Egyházmegye elhunyt főpásztoraiért.

A Szent István király által 1009-ben alapított Pécsi Egyházmegye több mint 1000 éves történelmében eddig szám szerint összesen 83 megyéspüspök kormányozta a hívő népet. Dr. Cserháti József, az egyházmegye 80. püspöke 1994-ben bekövetkezett halála óta hagyomány, hogy az utolsó elhunyt pécsi püspök halálának évfordulóján szentmisét mutatnak be az elhunyt püspökökért, melyet idén április 12-én Mayer Mihály nyugalmazott püspök celebrált a Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházban. Koncelebrált Máger Róbert püspöki irodaigazgató, a székesegyház plébánosa.

2024 04 12 elhunyt puspokokEmlékezni és emlékeztetni vagyunk itt – kezdte szentbeszédét Mayer Mihály – de nem elsősorban a múlt eseményeivel, mert akkor csak történészek lennénk, de nem is a megvalósult intézmények említésével, mert akkor csak építészek lennénk, és nem is csupán a történelmi küzdelmek által, mert üldözés mindig volt és mindig is lesz.
2024 04 12 elhunyt puspokok 13A nyugalmazott püspök arra is emlékeztette a hallgatóságot, hogy Júdás apostol helyébe újat választottak a tanítványok, Mátyást. A megválasztásnak kritériuma volt, hogy azok közül a férfiak közül kell választani: „Akik együtt voltak velünk minden időben, amikor az Úr Jézus közöttünk járt-kelt, (…) ezek közül valaki velünk együtt az ő feltámadásának tanúja legyen” (vö. ApCsel 1,21-22).2024 04 12 elhunyt puspokok 15Ez a szentírási szakasz mutatja, hogy a mindenkori püspök legalapvetőbb munkája tanúskodni a feltámadt Krisztusról. A Pécsi Egyházmegye eddigi 83 püspökének a feltámadás hitének, a feltámadt Jézus Krisztus élő valóságának állandó hirdetése volt és marad a feladata.
2024 04 12 elhunyt puspokok 06De miért nehéz a feltámadást a mai idő társadalmában elfogadni? Azért, mert megtapasztaljuk a fizikai valóságot, az életünket, a küzdelmeinket, de felfogjuk a szellemi hatások befolyásait is. Hamis tanításokkal, ideológiákkal találkozunk, de a szentségi, a természetet meghaladó valóságról, amely szintén valóság, a földhözragadt ember nem akar tudni, lelkének redőnyét leereszti a fény elől, a Világ Világossága elől. A szentségi valóságot nélkülöző világban vak vezet világtalant.
2024 04 12 elhunyt puspokok 26Mi, hívő keresztények az várjuk, hogy a feltámadt Krisztus, aki testté lett, közöttünk élt és közöttünk él, a mi életünk végén is időben és térben vezessen minket az Atyához. Ezért ne csak halottak napján, ne csak Mindenszentek ünnepén, ne csak a síroknál, a megholtakra gondolva legyünk mi, keresztények a feltámadt Krisztus tanúi, a feltámadás és az örök élet hitének megvallói.
2024 04 12 elhunyt puspokok 20A halott püspökök nem a halál hírnökei – emelte ki beszédében Mayer Mihály –, nem az ősök tiszteletének az emlékei, hanem az élő Isten tanúi, a feltámadt Jézus Krisztus mindenkori hírnökei. A mai szekularizált világban legyünk mindnyájan mi, keresztények a feltámadás tanúi és hírnökei – zárta a szentmise homíliáját a nyugalmazott püspök.
2024 04 12 elhunyt puspokok 39A szertartás a székesegyház altemplomának püspöki kriptájában a lelkipásztorok közös imájával zárult.

Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nincsenek események

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség