Elhunyt Szentatyánk, Ferenc pápa, pápasága alatt mindvégig hirdette, hogy az irgalmasság az Egyház missziós hivatása, melyben Jézus a mi nagy példaképünk. Az isteni irgalmasságnak ünnepet is szentel Egyházunk Szent II. János Pál pápa jóvoltából, melyet – Szent Fausztina nővér magánkinyilatkoztatása alapján – a húsvét második vasárnapján, 2025-ben április 27-én ünneplünk.
Mit is jelent az irgalmasság? Mikor vagyunk irgalmasok másokkal szemben? Az irgalmasság olyan erkölcsi erény, mely képessé tesz a segítségnyújtásra akkor is, amikor az igazságosság vagy a jog alapján az nem várható el. Az irgalmasság az erkölcsileg erősebb lehajlása a gyengébbhez, készség a megbocsátásra, amire bizony sokszor képtelenek vagyunk.
Talán ez is lehet az egyik oka annak, hogy az Úr Jézus csodás módon egy szerzetesnővér tanúságtételén keresztül hívta fel a figyelmünket az irgalmasság erényének gyakorlására.
Fausztina, polgári nevén Helena Kowalska a lengyelországi Glogowiecben született 1905-ben. Gyermekkorától kezdve az ima szeretete, a szeretet, az engedelmesség és az emberi nyomor iránt való érzékenység jellemezte. Húszéves volt, mikor belépett az Irgalmasság Anyja Nővéreinek Kongregációjába, ahol 13 éven át szolgált 1938-ban bekövetkezett haláláig.
Misztikus, istenközeli élményeiről naplót vezetett, melyet halála után adtak ki. Ebből tudjuk, hogy látomásaiban párbeszédet folytatott Jézussal, melyben megismerte Jézus azon kívánságát, hogy a húsvét utáni első vasárnap legyen az isteni irgalmasság napja.
II. János Pál pápa jól ismerte Fausztina nővér naplóját, hiszen még krakkói bíborosként ő maga foglalkozott a nővér boldoggá avatásának előkészítésével. A naplóból megismerte az isteni irgalmasság üzenetét és azt is, hogy ünnepe legyen az isteni irgalmasságnak. A nővér látomásai alapján meg is festette az irgalmas Jézus portréját, mely azóta bejárta a világot.
II. János Pál 1993. április 18-án boldoggá, 2000. április 30-án pedig szentté avatta Fausztina nővért, az isteni irgalmasság ájtatosságának apostolát, és az egész egyetemes egyház számára kihirdette az isteni irgalmasság ünnepét a húsvét utáni első vasárnapra.
Az isteni irgalmasság üzenete azért nagyon fontos az egész emberiség számára, mert benne Jézus a bűnbánat és a megtérés fontosságára figyelmeztet, és azt kéri, hogy imádkozzunk és tegyünk minél többet a bűnösök megtéréséért.
Fausztina nővér lejegyezte az isteni irgalmassággal kapcsolatban mindazokat a lehetőségeket, melyek hatékony eszközeink lehetnek. Naplója nyomán az Egyház az isteni irgalmasság öt kultuszát, ötféle tiszteletét engedélyezte. Ezek az Irgalmas Jézus képe, az isteni irgalmasság ünnepe, az isteni irgalmasság rózsafüzére, az isteni irgalmasság órája és az isteni irgalmasság tiszteletének terjesztése, melyeket fáradhatatlanul hirdetnünk és gyakorolnunk keresztényi kötelességünk.
Fotó: Swieta Faustyna Kowalska festménye
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.