Könyvtár

„Ebben a teremben nyitotta meg 1774-ben Klimo György pécsi püspök Magyarország első nyilvános könyvtárát” – hirdeti az emléktábla, melyet április 11-én avattak fel a Pécsi Egyházmegyei püspöki palotájában manapság konferenciateremként szolgáló helyiségében.

A Pécsi Egyházmegye augusztus 19-én tartandó családi fesztiválja, a KOVÁSZ keretében az Egyházmegyei Könyvtár és az Egyházmegyei Levéltár is megnyitja kapuit a nagyközönség számára. A könyvtárban előzetes regisztrációhoz kötött tárlatvesztésre lehet jelentkezni, a levéltár pedig 10.00 és 13.00 óra között szabadon látogatható.

Elkészült a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár épületét online bemutató 3 dimenziós túra. Az alkalmazás a pécsi Janus Pannonius utca 8-as számú, hajdani kanonoki, ma műemléki védettség alatt álló, a közelmúltban teljesen felújított lakóházban működő intézmény épületét mutatja be.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár mély megrendüléssel tudatja, hogy 2023. május 23-án, életének 82. évében elhunyt Boda Miklósné dr. Szepes Zsuzsanna Szinnyei József-díjas könyvtáros, a Pécsi Egyetemi Könyvtár (később Janus Pannonius Tudományegyetem Központi Könyvtára) osztályvezetője, a kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Tanítóképző Főiskola Könyvtár Tanszékének vezetője, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Könyvtára és a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár korábbi igazgatója, az Egyházi Könyvtárak Egyesülésének tiszteletbeli tagja.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár ferences templombéli előrendezési munkálatai során egyértelműen látszott, hogy számos pécsi egyházi személy – köztük püspökök és kanonokok is – hagyatékuk egy részét szándékosan a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban helyezte el. Így volt ez a könyvtáralapító, Dr. Cserháti József megyéspüspök (Lengyel, 1914. április 19. – Pécs, 1989. április 12., megyéspüspök: 1969–1989) kéz- és gépiratos hagyatékával is. Cserháti püspök grafomán emberként volt ismert: kilenc önálló könyve jelent meg nyomtatásban, valamint számos műben társszerzőként szerepelt.

A Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület Helytörténeti gyűjtemények, sajtóarchívumok Pécsett címmel online előadássorozatot készített a város vonatkozó köz- és intézményi gyűjteményeiben. „Kalandozásaik” során eljutottak a nemrég megújult Pécsi Egyházmegyei Könyvtárba is, ahol Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezetővel Putz Péter újságíró, az egyesület alelnöke beszélgetett a bibliotéka és felújított épülete történetéről, továbbá a könyvtár gyűjteményeiről és „kincseiről”.

Meglepetéscsomagot hozott a posta a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárba január végén: mintegy kétszáz éves imakönyvet és szentképeket ajándékozott egy névtelen adományozó az intézménynek.

Karácsonyi időutazásra invitál honlapunkon a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár. A virtuális bemutatón több mint 100 év karácsonyi képeslapjainak gyűjteménye tekinthető meg. 

Forbát Alfréd Építészeti Díjat és Építészetért Elismerő Oklevelet adományozott a Dél-dunántúli Építész Kamara Elnöksége Viczencz Ottó építésznek a Rózsakert rekonstrukciója, az Egyházmegyei Turisztikai Információs Pont és a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár tervezéséért.

2022. szeptember 1-jén elindította önálló honlapját a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár, ahol a bibliotéka története mellett annak szolgáltatásairól, állományáról, gyűjteményeiről is találhatók hasznos információk, illetve a könyvtár online katalógusához is hozzáférnek a kutatómunkát végző érdeklődők.

Egyed Antal, a Pécsi Egyházmegye papja kora egyik ismert felvilágosult elméje volt, aki költőként, műfordítóként, valamint táj- és népkutató helytörténész-ként is beírta magát a halhatatlanok közé, továbbá személyében köszönthetjük a szociográfia első magyar előfutárát. Egyed apát azon kevés pécsi egyházmegyés papok közé tartozott, akit a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közé választott. Hívei nagy szeretettel vették körül minden szolgálati helyén: „Őszinte külseje, tesztelen magatartása, magyar typusa, igen vonzó volt. Közép termetű, egészséges piros arczu, őszfürtű külsejét leginkább ajánlotta vidámságra, melyet késő öregségéig megtartott…” [1]

A Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház közelségében, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár szomszédságában található Rózsakert ünnepélyes megáldására és a nagyközönség számára való megnyitására 2022. augusztus 20-án, Szent István királyunk és az államalapítás ünnepén kerül sor a KOVÁSZ, az I. Pécsi Egyházmegye Családi Fesztivál keretében. A Rózsakert 4-5. századra visszanyúló történetéből. Dr. Schmelczer-Pohánka Éva, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár vezetője válogatott szemelvényeket.

2022 tavaszán különleges gyűjteménnyel gyarapodott a Pécsi Egyházmegyei Gyűjtemény Raýman János aranydiplomás vegyészmérnök, helytörténész, éremgyűjtő jóvoltából. A mintegy 50 tételből álló Szent Eligiusz kitűző- és éremgyűjtemény ezentúl az egyházi emlékérmek tematikus csoportját gazdagítja, és rendelkezésre áll a további tudományos kutatások számára.

2002. július 12-én, 20 éve hunyt el Weber János, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárosa, aki egy évtizeden keresztül kiemelkedő szaktudásával, még a Szent Ferenc-templom gyóntatófolyosója felett levő könyvtárhelyiségekben segítette az olvasókat és a kutatókat. Fontosnak tartjuk megemlékeznünk elődeink munkájáról, amely nélkül az újjáéledő egyházmegyei bibliotékában a jelen könyvtárosai igencsak nehezen végeznék munkájukat.[2]

Az idén is csatlakozik a Pécsi Püspökség a Múzeumok éjszakája országos programsorozathoz. Június 25-én 20.00-24.00 óra között tematikus program keretében a püspökségi helyszínek növényi szimbolikáját ismerhetik meg az érdeklődők a Dzsámiban, a Püspöki Kincstárban, a székesegyházban, a püspöki palota kertjében, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban és a Magtár Kávézóban. A Székeskáptalani Levéltár is csatlakozott a rendezvénysorozathoz, melynek az újonnan megnyílt kiállítása 19.00-21.00 óra között látogatható.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományrendezési munkálati során újabb aprónyomtatvány-csoport és egyéb dokumentum került elő: ezek a különböző korszakból származó, részben a Pécsi Egyházmegyéhez köthető bérmálási emlékek. Kiemelt hála könyvtáros elődeinknek, akik külön figyelmet szentelve gyűjtögették a különböző típusú és tematikájú egyházi aprónyomtatványokat. Noha feldolgozásukra már nem maradt idejük, de gyönyörű, évszázadokat átívelő (19–20. század) kollekciót hagyományoztak az utókorra. Jelen írásunkkal Pünkösd szent ünnepére reflektálva egy kis ízelítőt adunk gyűjteményünk bérmálással kapcsolatos anyagából.

Az elmúlt év őszén adták át a Janus Pannonius utca 8. szám alatti épületben a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárat, amelynek gyűjteménye előzetes bejelentkezéssel látogatható és kutatható. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető írása és Cseri László gyönyörű fotói az épületet és a könyvtár történetét mutatják be a Jelenkor Online irodalmi és művészeti folyóirat oldalán.

Halálának 550. évfordulóján tisztelgünk Janus Pannonius pécsi püspök és humanista költő emléke előtt, akinek sírja a Pécsi Székesegyház altemplomában található. Dr. Schmelczer-Pohánka Éva, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárvezetőjének ez alkalomra összeállított írását adjuk közre.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár könyvtárlátogatási bemutatót hirdetett 2022. március 10-re, melyre Pécsről és környékéről érkeztek érdeklődők minden korosztályból.

Idén, 2022. március 10-én (csütörtökön) és 2022. március 19-én (szombaton) 10 órai kezdettel történeti bemutatóval egybekötött idegenvezetést hirdet a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár.

1692. február 20-án, kereken 330 évvel ezelőtt fényes égi tünemények megjelenését regisztrálták Pécs városa fölött, amiről több írásos emlék is maradt ránk. „…És hogy ezeknek a csodáknak mi a magyarázata, azt egyedül csak az Isten tudhatja.”

Önálló, dedikált oldalt indított 2022 januárjában a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár a legnagyobb közösségi portálon. Mivel az 1968-ban alapított, több mint 40 000 kötetes gyűjtemény a jelenlegi járványügyi helyzetben egyáltalán nem, vagy pedig csak korlátozások mellett látogatható, illetve kölcsönözhető, a Facebookon való megjelenés újabb lehetőség az értékes és érdekes könyvek, periodikák, breviárium-gyűjtemény valamint szentképgyűjtemény egyes darabjainak megtekintésére.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár sorozatában ezúttal a - csaknem 100 éve létrehozott, és az ötvenes években államilag megszüntetett - jótékonysági célú Szent Antal Bazár működésével ismerkedhetünk meg. Idősebb pécsi lakosok még emlékezhetnek az annak idején a Ferencesek utcájában található kegytárgyboltra.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományrendezése során előkerülő különleges dokumentumokat bemutató sorozatunkat Zichy Lujza grófnő pécsi elődkönyvtári adományának ismertetésével folytatjuk.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományrendezése során előkerülő különleges dokumentumokat bemutató sorozatunkat a "Pálosok" rendtörténetéhez kötődő érdekességgel folytatjuk.

PRO MEMORIA - Rétfalvi Sándor szobrászművészre emlékezünk. Gyászmiséjét 2021. augusztus 5-én (csütörtökön) 18h-kor a Pécsi Székesegyházban Felföldi László pécsi megyéspüspök celebrálja. Művész Urat 2021. augusztus 6-án Nagykanizsán a Tripammer Gyula utcai központi temetőben helyezik végső nyugalomra.

A Katolikus Karitász 2021. június 23-án ünnepelte megalakulásának 90., pécsi csoportja pedig újjászervezésének 30. jubileumát. Ennek kapcsán emléktáblát avattak dr. Szalai János címzetes prépost, teológiatanár, az újjáalakult Pécsi Karitász első igazgatójának tiszteletére a Janus Pannonius utca 4. szám alatti épület homlokzatán. 

130 éve, 1891. június 22-én szentelték fel a neoromán stílusban újjáépített Pécsi Székesegyházat: ez a nap egyben a dóm felszentelésének emlékünnepe. 

A húsvét és az azt megelőző szent három nap, Krisztus szenvedésének, halálának és föltámadásának ünnepe a kereszténység legfőbb misztériuma. Ennek megfelelően az erre való emlékezés már a kereszténység kezdetétől különleges hangsúlyt kapott, aminek módja azonban az azóta eltelt kétezer év során sok változáson ment át.

„A nagyheti drámai áhítatnak csodálatosan méltó kerete a klasszikus pécsi székesegyház.” - Nagyhét Pécsett 1940-ben.

Advent (lat. adventus ’eljövetel’) a keresztény egyházban a karácsonyra való előkészület ideje: a Karácsony napját (december 25.) megelőző négy vasárnap[1], valamint a közéjük eső 18–24 hétköznap. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.

A római katolikus szertartáskönyv előírása, hogy minden oltárban valamelyik szent ereklyéjét kell elhelyezni, hogy azon misézni lehessen: a Pécsi Székesegyház különösen gazdag régi csontereklyékben. Sorozatunkban levéltári és könyvtári források alapján az ismertebbek történetét mutatjuk be. 

 „Megrázkódtató események feltámasztják a lélek mélyén szunnyadó hitet.” - Kivonatok Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár szentkép- és imalapgyűjteményének rendezése során számos érdekes, szemet gyönyörködtető és olykor ritkaságszámba menő dokumentum kerül a kezünkbe. Következzék egy gyönyörű 1897 őszi darab, amely gróf Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök[1] pécsi látogatása alkalmával készült. Ima a bérmálandókért – Egy püspökjelölt bérmálása a pécsi Székesegyházban.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár rendezési munkálatai közben előkerült dokumentumok számos vidám pillanatot tartogatnak a bibliotéka munkatársai számára. Ilyen egy pécsi piusi diák költeménye 1943-ból.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományának rendezése során számos érdekességre bukkanunk: kötetekből kipottyanó szentképekre, imalapokra, aprónyomatványokra, képeslapokra, kéz- és gépiratos feljegyzésekre, sajtókivágatokra, lepréselt virágokra, stb.

Gyerekszáj feljegyzések Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából.

LD honlap logó

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/3:
-
2024. 05. 08. - 2024. 05. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség