A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár állományrendezése során előkerülő különleges dokumentumokat bemutató sorozatunkat a "Pálosok" rendtörténetéhez kötődő érdekességgel folytatjuk.

A Pécsi Egyházmegyei Könyvtárból – noha még nem nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt – az állományrendezés közben számos olyan egyedi dokumentum került elő, amely a gyűjtemény gazdagságát hivatott alátámasztani. Ezeket vesszük számba A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” sorozatunkban.[1]

Az 1968-ban alapított Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban zajló állományvédelmi munkálatok közben, 2021 tavaszán egy 1766-ban Lipcsében nyomtatott görög nyelvű Újtestamentum kötetből[2] az első látásra kis „fecninek” tűnő dokumentum pottyant ki, amelyről azonban már a második pillantásra – papíranyaga, nyomtatása és a kézírásos kitöltése alapján – megállapítható volt, hogy egy 18. századi régiséggel van dolgunk. Könyv- és papírrestaurátorunk, Rétfalvi Orsolya és segédje, Orbán István éles szemének hála az egyes kötetekből kipotyogó dokumentumok egy dobozba kerültek, későbbi átnézés, feldolgozás és a későbbi kutatásokra való alkalmassá tétel céljából.

A kis papír egy beiratkozási igazolás, amely szerint Billisics Alajos 1762. október 24-én a (mária)nosztrai rendházban lépett be a pálos rendbe, és egyúttal beiratkozott „az Úr JÉSUS öt-mélységes Sebeinek tisztességére, XIII. KELEMEN Szentséges Római-Pápának engedelmébül Első-Remete Sz[ent] Pál Szerzete Magyarországban Nostré-nevű Klasztromnak Templomában, fel-állittatott Társaságba”. A csaknem 260 éves kisméretű dokumentum fennmaradásának „szerencsés” körülménye, hogy a záró rendelkezését nem tartották be, azaz, hogy azt „Holta-után ez viszsza-küldettessék.”. Valószínűleg benne maradhatott a tulajdonos által használt könyvben.

PEMKK 11 Billisics Alajos palos belepesi nyilatkozat 1762Billisics Alajos beiratkozási igazolása a (mária)nosztrai pálos rendház
Mi Urunk Jézus Krisztus Öt Szent Sebe Társaságába (Jelzet nélkül)

A beiratkozási igazolás őrző kötete a kéziratos bejegyzések alapján Gindl Gáspár (1722–1801) pálos rendtartományfőnök és Billisics Alajos pálos szerzetes, teológia doktor használatában volt, ekképpen bizonyos, hogy az egyházmegyei könyvtár alapállománynak számító Pécsi Püspöki Szeminárium bibliotékájában maradhatott fenn.

Billisics Alajos (Alsópulya, 1745 – Pécs, 1807. november 14.) egyébként a pálos rend történetének, valamint annak 1786-os feloszlatását követően a Pécsi Egyházmegye ismert papja és nyilvános püspöki bibliotéka könyvtárosa, továbbá szentírástan és dogmatikatanár volt.

PEMKK 11 Uj Testamentum Lipcse 1766 collage

Az őrző kötet: egy görög nyelvű Lipcsében,
1766-ban kiadott Újtestamentum

Kiállítás-ajánló

A munkafotók alapján a pécsi bibliotékában fellelt kis „papírfecni” azonnal felkeltette a szakma figyelmét[3], hiszen ilyen pálos társasági beiratkozási igazolást eddig még nem ismertek a kutatók. Így kerülhetett azonnal a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár éppen csak fellelt „kincse” egy pálos rendtörténeti tárlatba.

Jelen forrásismertetésünk ekképpen a Magyar Nemzeti Múzeumban 2021. június 15-én megnyílt Pálosok rendtörténeti kiállítás „reklámja” is kíván lenni. Ez az évszázadok rendi históriáján átívelő tárlat átfogó képet kíván adni az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendjének, a pálosok múltjáról, jelenéről és jövőbeli feladatairól. A bemutatóban a régészeti leletek, a középkori, pálos vonatkozású irodalmi emlékeket őrző hazai és külföldi kódexek mellett, arany, ezüst liturgikus tárgyak, kora újkori nyomtatványok, valamint szobrok, festmények és metszetek tekinthetők meg.

A kiállítás megtekintését minden kedves Érdeklődőnek nagy szeretettel ajánljuk!

PEMKK 11 Palosok kiallitas fejlec

A kiállítás adatai

Pálosok – Rendtörténeti kiállítás

A kiállítás 2021. június 15. és szeptember 12. között tekinthető meg a Magyar Nemzeti Múzeumban. A nyári időszakban a felnőtteket kurátori és szubjektív tárlatvezetésekkel várják. A gyermekek számára múzeumpedagógiai foglalkozás is készült, amelynek központi témája a pálos rendtörténet.

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum, József nádor termek 1–3.

Cím: 1088 Budapest, Múzeum krt. 14–16.

Web: https://mnm.hu/hu/kiallitasok/idoszaki/palosok

Az összeállítást készítette: Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető

 

[1] Az írások jelen bemutató szerzőjének munkái:

 1. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Imádság szent házasság előtt = https://pecsiegyhazmegye.hu/intezmenyek-szervezetek/pecsi-egyhazmegyei-konyvtar/3447-imadsag-a-szent-hazassag-elott-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-i
 2. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Gyerekszáj feljegyzések Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából = https://pecsiegyhazmegye.hu/hirarchivum/3610-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-ii
 3. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Meséljenek a tulajdonosi bélyegzők! = https://pecsiegyhazmegye.hu/hirarchivum/3811-meseljenek-a-tulajdonosi-belyegzok-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-iii
 4. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – A tanórák nehézségei diák szemmel = https://pecsiegyhazmegye.hu/intezmenyek-szervezetek/pecsi-egyhazmegyei-konyvtar/3913-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-iv-a-tanorak-nehezsegei-diak-szemmel
 5. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Gróf Majláth Gusztáv Károly püspök ifjúkori rajzai = https://pecsiegyhazmegye.hu/intezmenyek-szervezetek/pecsi-egyhazmegyei-konyvtar/3941-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-v-grof-majlath-gusztav-karoly-puspok-ifjukori-rajzai
 6. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Ima a bérmálandókért – Egy püspökjelölt bérmálása a pécsi Székesegyházban = https://pecsiegyhazmegye.hu/intezmenyek-szervezetek/pecsi-egyhazmegyei-konyvtar/3971-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-v
 7. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Az 1956-os forradalom eseményei Pécsett. Kivonatok Dr. Csigi Imre Élmények–Emlékek (1956) gépiratából = https://pecsiegyhazmegye.hu/intezmenyek-szervezetek/pecsi-egyhazmegyei-konyvtar/4042-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-vi-az-1956-os-forradalom-esemenyei-pecsett
 8. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Visszaemlékezés egy hajdan volt Adventre = https://pecsiegyhazmegye.hu/hirarchivum/4139-visszaemlekezes-egy-hajdan-volt-adventre-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-vii
 9. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – Egy katolikus házassági oklevél 1948-ból

= https://pecsiegyhazmegye.hu/hirarchivum/4231-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-vii-egy-katolikus-hazassagi-eskuoklevel-1948-bol

 1. A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár „kincsei” – „A nagyheti drámai áhítatnak csodálatosan méltó kerete a klasszikus pécsi székesegyház.” Nagyhét Pécsett 1940-ben = https://pecsiegyhazmegye.hu/hirarchivum/4324-a-pecsi-egyhazmegyei-konyvtar-kincsei-viii

[2] A kötet adatai: Hē Kainē Diathēkē. Novum Testamentum Graecum adjectis nonnullis variantibus lectionibus et notis nec non harmonia evangeliorum et chronotaxi actuum apostolicorum.  Lipsiae, Apud B. C. Breitkopf et Filium, 1766. Őrzőhely: Pécsi Egyházmegyei Könyvtár – Jelzet: RA 960

 • bélyegzőnyomat: „Bibliotheca Facultatis Theol. Quinque-Ecclesiensis – 1910”
 • Ms – Gindl Gáspár (1783), Billisics Alajos (1786)

[3] Ezúton mondok köszönetet Dr. Sarbak Gábornak, az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport vezetőjének, a pálos rend konfráterjének a forrásközvetítésért.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség