Május 27-én, a Szentháromság napi német búcsún már régi pompájában csodálhatják meg a hívek a máriakéméndi templom előtt álló két Zsolnay pirogránit angyalszobrot.

Angyalok a felujitas elott 04
Idén is megrendezik a Szentháromság vasárnapján hagyományos német búcsút Máriakéménden. Délután fél kettőkor indulnak a népviseletbe öltözött hívek a település központjától a kegytemplomhoz, ahol Kvanduk Frigyes általános püspöki helynök áldja meg a felújított angyalszobrokat. Ezt követően kezdődik a német nyelvű ünnepi szentmise.

Mai ismereteink szerint az 1890-es években 11 db 2,5 m magas angyalszobor készült az akkor világhírű pécsi Zsolnay gyárban. Budapesti megrendelésre alkották őket, öt szobor azóta is a kőbányai Szent László templomban áll. Egy angyalt azonban Pécsett, a Zsolnay mauzóleum tetején helyeztek el, sajnos ez ma már nincs meg. A szobrokat Lechner Ödön tervezte, a szobrász pedig a szászvári születésű Kiss György (1852-1919) volt. A szobrok anyaga, a pirogránit egy mesterségesen készített, a gránithoz hasonló kő. Könnyen olvadó agyagból készül. Az agyagot égetik, porrá őrlik, nyers, nehezen olvadó agyaggal keverik, vízgőzzel gyengén megnedvesítik és nagy nyomás mellett préselik, azután újra égetik.

Angyalok 11Az alkotások a szecesszió kedvelte géniuszok heroikusságát előlegezik meg, magyaros jelleggel és erővel. Plasztikája eltér a korabeli épületszobrok sablonjaitól. A nagyméretű honalapítás-kori domborműves magyaros öltözetű, varkocsos (fejtetőn vagy tarkón szorosan összekötött, ezen túl lazán lógó hajfonatú) angyalszobrok a hitet és szeretetet jelenítik meg: a keresztet tartó a hit, a másik a szívét mutató angyal a szeretet szimbóluma. Kishajmáson 3 szobor áll, sajnos törötten: a horgonyt tartó remény-szimbólum, valamint 2 másik, imára kulcsolt kézzel ábrázolt angyal. Budapesten a kőbányai templomnál látható mind az öt figura: hit, remény, szeretet és a két imádkozó szobor.

Egyes példányok sokáig a Zsolnay gyár raktárán maradtak. Csak 1958-ban állították fel őket szabadtéren: három Kishajmásra, a hegyoldalban található kálváriához, kettő pedig a máriakéméndi búcsújáró kegyhelyre a templom főbejáratához került. Érdekes, hogy a kőbányai angyalok feje körül glória látható, de a máriakéméndi és kishajmási szobrokon ilyen nincs.

Sajnos a szakszerűtlen kihelyezés miatt a máriakéméndi angyalszobrok az idők során fokozatosan töredeztek, míg állapotuk kritikussá vált. Közel 30 évig álltak törötten, ez idő alatt számtalan próbálkozást tettek a hívek és az itt szolgáló plébánosok, ám anyagi forrás hiányában sajnos nem jártak sikerrel.

A Mecsek Egyesület kezdeményezésére 2015 decemberében széles körű társadalmi megmozdulás indult. Fél év alatt közel 3,8 millió forint gyűlt össze. Ebből először a templom bejárata feletti mázas, szintén Zsolnay Magyarok Nagyasszonya dombormű restaurálása készülhetett el, majd hosszú várakozás után az angyalok. A kegytemplomhoz felvezető lépcső és a két falsarok felújítását, amelyen a szobrok állnak, a Pécsi Egyházmegye, a támfal jobb oldali részét a Mecsek Egyesület és a helyi plébánia finanszírozta.

Plakát (pdf)

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 February
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 02. 23. - 2024. 02. 23.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 02. 25. - 2024. 02. 25.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség