Az óvoda hagyományai, ünnepei színesítik a gyerekek óvodai mindennapjait. Ilyenkor minden egy kicsit más, mint a hétköznapokon. Ezért az intézmény számára fontos, hogy az ünnep és az ünnepre való készülődés folyamata jó hangulatú együtt töltött idő legyen vonzó tevékenységekkel és programokkal.

Az óvoda hagyományőrzésének célja:

 • A keresztény értékeknek, népi- és tárgyi kultúra kincseinek megőrzése, keresése, átadása, melyekkel gazdagíthatják mindennapi életüket, és amelyek a mai, modern világban is értékállóak, meghatározóak.Szent Márton nap 1
 • A hagyományok őrzése által a szülőföldhöz való kötődés, kulturális identitás, magyarság tudat erősítése.
 • Az óvodás gyermekek számára, egyéni- és életkori sajátosságaikhoz igazodó tevékenységközpontú tanulás, élményekhez juttatás biztosítása.
 • A gyermekek egész személyiségét formáló, gazdagító keresztény szemlélet átadása a mindennapokban.

Az óvoda a hagyományőrzés feladatának tekinti:

 • az érzelmi alapokon nyugvó, élményt adó szabad játék feltételeinek biztosítását, amelyben megjelennek az adott ünnep, hagyomány, jellemző elemei, tartalmi lényege
 • az óvodai nevelés területeiben, az adott ünnephez, hagyományhoz kapcsolódó tevékenységek szervezését
 • óvodai és csoport szintű közös élmények gyűjtését
 • erkölcsi nevelés során szemléletátadást, szemléletformálást
 • a közös készülődéssel az ünnepvárás, az ünnepre való ráhangolódás élményének átélését
 • az óvodai és csoport közösségek összetartó erejének megalapozását, erősítését
 • a közös ünnep által ismeretek átadását, gyarapítását.
 • a család és az óvoda kapcsolatának erősítését

Szent Márton ünnepére projekt hét keretében készültek az óvoda csoportjai. A hét folyamán a gyerekek csendes percek, KETT foglalkozások, dramatikus játékok során ismerkedtek meg a szent legendájával, életével, pozitív példájával.

Szent Márton nap 7A külső világ tevékeny megismerése során idézték fel a jeles naphoz kötődő népszokásokat, hiedelmeket, időjóslásokat, népi rigmusokat. Tevékenységek közben ludas-libás mondókákat, verseket, dalokat tanultak. Népi játékokat játszottak, libás meséket hallgattak. Ügyes kezek szorgos munkájával készültek a libás alkotások, a Szent Márton napi lámpások, fejdíszek.

November 11-én az ünnepi falatkát, a libazsíros kenyereket, a dadus nénikkel közösen készítették el a gyerekek. Ezt követően a Szivárvány, Napocska és Csillag csoportosok dalos játékokkal, a német nemzetiségi, Holdacska csoportba járó gyerekek pedig táncukkal gazdagították az ünnepet. Az óvoda udvarán vidáman szólt az ének:

Szent Mártonnak ünnepén, égő lámpást viszek én…

A délelőtt további részében a gyerekeket táncház, majd ünnepi ebéd: sült libacomb, párolt káposzta és lúdláb torta várta. Hiszen a mondás is úgy tartja:

Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.

A szülőket, a járványügyi intézkedések miatt, az idei tanévben a gyűjtőmunkákba és otthoni, a gyerekekkel közös tevékenységek ajánlásával tudták bevonni az óvodapedagógusok. Családi felhívásra készült az óvoda udvari dekorációja faragott töklámpásokból.

A nap zárásaként arra kérte az intézmény a szülőket, hogy otthon, családi körben is gyújtsák meg a gyerekekkel közösen lámpásaikat. Legyen most a láng az összetartozás és remény jelképe!

 Királyné Lukács Gyöngyi, óvodapedagógus
Fotó: Dombóvári Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvoda

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 February
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 03. - 2024. 03. 03.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 17. - 2024. 03. 17.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség