Idén augusztus 4-7. között, négy napon át tartó búcsún ünnepli felszentelésének 325. évfordulóját a pécsi Havas Boldogasszony-templom. Hagyomány, hogy minden évben püspöki szentmisével nyitják a búcsú rendezvényeit. A jubileumi évforduló előesti, nyitó szentmiséjét Fekete Szabolcs Benedek basti-i címzetes püspök, szombathelyi segédpüspök celebrálta az egyházmegyei papjaival augusztus 4-én este a templom mellett felállított szabadtéri oltárnál.

A római Santa Maria Maggiore-bazilika, a legősibb Mária-templom felszentelését ünnepeljük Havas Boldogasszony emléknapján, augusztus 5-én. A magyarországi pestisjárványok idején a hívek számos helyen ajánlották fel magukat és településük templomát Havas Boldogasszony oltalmába, köztük Pécsen is, ahol az 1690-91. évi pestisjárvány elmúltával, megtartva a veszedelem idején tett fogadalmukat, templomot építettek Havas Boldogasszony tiszteletére.

A meredek lejtőkön hátukon, vállukon cipelték fel az építőanyagot a fehér színű, „havas” sziklákra, mintha azt a Szűzanya jelölte volna ki számukra hófehér ragyogásával, ahogy tette a Santa Maria Maggiore-bazilika helyének kijelölésével is a 4. században. A pécsi templomnak, mely 1697-re készült el, s immár 325 éve várja a búcsúsokat, a Mária-tisztelő zarándokokat, 1844-ben XVI. Gergely pápa adományozott búcsúkiváltságot Szűz Mária ünnepeire.

Havihegy 20220804 019

A jubileumi évfordulót augusztus 4-7. között négy napon át tartó búcsúval ünnepli az egyházközség közössége, valamint a programokra ellátogató zarándokok. Havi hegyen hagyomány, hogy a búcsú előesti miséjét főpap mutatja be, idén Fekete Szabolcs Benedek basti-i címzetes püspök, szombathelyi segédpüspök, akit Ferenc pápa 2022. március 11-én nevezett ki püspökké és április 18-án a szombathelyi székesegyházban szentelték fel - mondta köszöntőjében Máger Róbert püspöki irodaigazgató, a Havas Boldogasszony-templom igazgatója.

Havihegy 20220804 049

Fekete Szabolcs Benedek, hazánk legfiatalabb püspöke elmondta, hogy nagy örömmel érkezett Havi-hegyre, ahova egykor, diákként, majd kispapként és papként is, most pedig püspökként érkezett a négy napos jubileumi ünnepég szabadtéri nyitó szentmiséjére, hogy a legszentebb áldozatot mutassa be.

Havihegy 20220804 051

Szentbeszédében Mária szépségéről és tisztaságáról hozott magával néhány gondolatot. Máriáról nem készülhetett fénykép és videófelvételek, nem tudjuk, hogy hogy nézett ki valójában, de a hitünk szerint szép volt. Egészen szép volt – fogalmazott a szombathelyi segédpüspök. Ezért amikor a Szűzanyát szobron vagy képen keresztül mutatjuk be, akkor mindig nagyon szépnek ábrázoljuk. Azért bizonyos, hogy Mária szép volt, mert az eredeti bűn és egyáltalán, a bűnnek a szennye nem volt benne. A lelke egészen szép volt, egészen tiszta, egészen fehér, egészen hófehér volt - hangsúlyozta a segédpüspök. Mi magyarok ezért úgy is nevezzük őt, hogy Havas Boldogasszony.

Havihegy 20220804 079

Amikor évszázadokkal ezelőtt pestisjárvány volt, a járvány megszűnésével az őseitek úgy határoztak, hogy hálából, itt a fehér sziklás hegyen, amit ha a belvárosból nézünk, olyan mintha havas lenne, a Szűzanya, a Havas Boldogasszony tiszteletére szentéjt emelnek – mutatott rá a szónok. Csodaszép helyen vagyunk! Ez illik a Szűzanyához. Nagyon jól gondolkoztak az őseitek, hogy erre a nagyon szép és nagyon tiszta helyre építették ezt a templomot.

Havihegy 20220804 097

Évekkel ezelőtt láttam egy tudósítást Havi-hegyről - folytatódott a szentbeszéd. Arról szólt, hogy itt, Pécsen és környékén havazott. Mutattak képeket innen, erről a részről is, ami most is szép, de akkor, amikor hó borította a tájat, a természetet, különösen szép és tiszta volt. Mert a tisztaság mindig szép, a tisztaság mindig vonzó. Ilyen volt a mi Szűzanyánk, és ilyen ez a hely is.

Havihegy 20220804 119

Szépnek és tisztának látjuk a Szűzanyát. Követendő szépségűnek. De azért nekünk is kell tennünk, hogy mi is szépek legyünk, mint amilyen ő. Egyáltalán nem a külső szépségre gondolok, nem arra az emberre gondolok, aki esetleg belenéz a tükörbe és azt érzi, hogy elégedetlen magával, mert telik az idő és megöregszik. Öregen, betegen is lehetünk nagyon szépek az Isten szemében. Mert aki szeret, az szép, aki nagyon szeret, az nagyon szép. Kívánom nektek, hogy formálódjatok, fehéredjetek, legyetek egészen szépek, mint a mi Égi Édesanyánk – zárta elmélkedését Fekete Szabolcs Benedek.

Havihegy 20220804 178

A búcsú megnyitó szentmiséjének zárásaként Máger Róbert templomigazgató megköszönte Fekete Szabolcs Benedek basti-i címzetes püspök, szombathelyi segédpüspöknek a szentmise celebrálását, és mindazok szolgalát és közreműködését, akik az idei búcsú szervezésében segédkeztek.

Havihegy 20220804 288

A szentmise után a Havas Boldogasszony-kegykép másolatával Fekete Szabolcs Benedek püspök vezetésével, az egyházmegyei papjaival, a népes asszisztenciával a hívek kíséretében a Boldogságos Szűzanya tiszteletére énekelve, imádkozva körmenetet tartottak Pécs városáért, a Pécsi Egyházmegyéért és egyházunkért a templom melletti Havi-hegyi sétányon. 

Havihegy 20220804 327

A Havas Boldogasszony-búcsú további programjai ITT találhatók.

A jubileumi évre évforduló alkalmából a Havas Boldogasszony-búcsúra jelent meg az 1697-ben, a pestis járvány után fogadalomból épült templom kutatásokkal kiegészített történeti kiadványa és egy búcsús énekeket tartalmazó jubileumi énekeskönyv, melyekről további részletek ITT találhatók.

Fotó: Hegyi László

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 december
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Horvát adventi koncert és szentmise a pécsi székesegyházban:
-
2023. 12. 08. - 2023. 12. 08.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2023. 12. 08. - 2023. 12. 08.
Diakónusszentelés:
Bonyhád -
2023. 12. 09. - 2023. 12. 09.
Serbakow Tibor ötvösművész kiállításának megnyitója:
Pécsi székesegyház Corpus Christi kápolnája -
2023. 12. 09. - 2023. 12. 09.
Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2023. 12. 10. - 2023. 12. 10.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség