Január 17-én Pécs, Máriagyűd és Szekszárd után Bátán is megnyílt a Ferenc pápa által meghirdetett irgalmasság évének szentkapuja. A kaput a bátai Szent Vér kegytemplomban Udvardy György megyéspüspök nyitotta meg, majd püspöki szentmise következett. A szertartás végén egy időkapszulát is elhelyeztek az oltár rejtekében, amelyben fontos emlékiratokat hagytak az utókorra.

Az egyházmegye negyedik szentkapuja nyílt meg január 17-én Bátán. A kaput Udvardy György főpásztor nyitotta meg. Báta kiemelt zarándokhelye az egyházmegyének, itt van az ország egyetlen Szent Vér-kegyhelye. A település az elmúlt évben ünnepelte ezeréves fennállását és kegyhellyé válásának hatszázéves évfordulóját is. Sümegi József diakónus szerint a bátai szentkapu megnyitása az egyházmegye teljes közösségének fontos lehet.

Sümegi József diakónus elmondta:

„A szentkapu megnyitása megerősíti a híveket: itt, számunkra jól megközelíthető helyen is elnyerhetjük a szentév kegyelmeit, nem kell Rómába menni. Nagyon jó gondolatnak tartom, hogy az egyházmegye kegyhelyein és nagyobb templomaiban is nyíltak szentkapuk, hiszen ezek azok a helyek, amelyeket a hívek egyébként is látogatnak."

A kapunyitás napja egybeesett a kánai menyegző ünnepével. Udvardy György megyéspüspök arra hívta fel a figyelmet, hogy Istennek az emberi élet hétköznapi mozzanatai is fontosak: az ünnepek, a közös öröm alkalmai. Jézus első, kánai csodájában, a víz borrá változtatásában is az isteni irgalom mutatkozik meg – ezt kell követnünk nekünk is a hétköznapokban.

Udvardy György megyéspüspök

Udvardy György megyéspüspök homíliájában elmondta:

„A mai evangélium arra is figyelmeztet bennünket, hogy ne pusztán a hasznos vagy a hasznosnak tűnő dolgainkban legyünk egymással irgalmasak. A kedves dolgokban, az ünnepi dolgokban ez még fontosabb: azokban a dolgokban tehát, amelyek fölemelik az ember lelkét. Mert az Isten nem a hasznot nézi bennünk, nem a teljesítményt, nem az elvárt eredményt, hanem örül a létünknek."

A szertartás végén időkapszulát helyeztek el az oltár belsejében, amelyben fontos emlékiratokat hagytak az utókorra. Az elmúlt ősszel a Szent Vér-kegyhely hatszázéves jubileumát nagyszabású zarándoklattal ünnepelte az egyházmegye – ennek alkalmából októberben emléktáblát avattak Bátán, amelyet most megáldott a megyéspüspök.