Elhunyt hajléktalan barátairól emlékezett meg a Sant'Egidio közösség március 18-én Pécsen, a Lyceum templomban bemutatott szentmisén. A liturgia után, melyet Berecz Tibor székesegyházi káplán celebrált, a közösség tagjai szeretetvendégségre hívták meg rászoruló barátaikat, melyet első alkalommal rendeztek meg a közösség Pécsen található új otthonában.

A pécsi San't Egidio közösség első alkalommal látta vendégül rászoruló barátait saját otthonában, a Zichy Gyula Alapítvány által fenntartott szociális központban, a Felsőmalom utcában. A közösség évről-évre szentmisén emlékezik meg azokról a hajléktalanokról, akik az utcán vagy az utcai élet következtében veszítették életüket. Idén Miklós miséjét, amely a pécsi közösség első hajléktalan barátjáról kapta nevét, március 18-án a Lyceum templomban Berecz Tibor székesegyházi káplán celebrálta. A szertartáson a közösség tagjain és segítőin kívül sokan részt vettek azon rászorulók közül, akikkel a közösség szolgálatot végző tagjai heti rendszerességgel találkoznak. A szentmisén felolvasták annak a több mint 60 embernek a nevét, akik az elmúlt évben hunytak el az utcai élet viszontagságai következtében. A résztvevők gyertyát gyújtottak a nevek felolvasását követően, majd mindenki kapott egy-egy szál virágot és egy-egy szentképet, amely a szervezők szándéka szerint a barátságra és Isten szeretetére hivatott emlékeztetni.

SE5

A szentmisét követő szeretetvendégségnek az adta különlegességét, hogy első alkalommal került megrendezésre a közösség központjában, a Felsőmalom utcában, ahol 50 ember fért el egy terítésre és mintegy 80-an laktak jól a közösség egy szakács barátja által készített gulyással, valamint az azt követő második fogással: ízes- és túrós buktával. A szentmisén és a szeretetvendégségen a közösség fiatal magyar és ukrán tagjai működtek közre, segédkeztek az előkészítésben és a felszolgálásban. Az eddigi ünnepségeket a Pécsi Egyházmegyei Karitasz dísztermében tartották, amely szervezettel a San't Egidio szorosan együttműködik, és a mostani ünnep sikerességéhez is hozzájárultak.

Nagy János, a pécsi San't Egidio felelőse elmondta, hogy sűrűbben szeretnének hasonló szeretetvendégséget tartani, de ez anyagi lehetőségeiktől függ. Szolgálatukat adományokból tartják fenn, amiért a közösség nagyon hálás az adakozóknak. Kérik, hogy akik tevékenységüket akár munkájukkal, akár természetben támogatni szeretnék, azok írjanak a Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! címre.

SE4

A Sant'Egidio közösség 2010 óta szervezi meg az elhunyt hajléktalanokért mondott szentmisét Pécsett. Az első alkalmat 1983-ban, 40 évvel ezelőtt a római San't Egidio közösség kezdeményezte, mert a hajléktalanok életét nagyon sok közöny és ridegség vette körül. Modesta Valenti hajléktalan asszonyt a Trastevere pályaudvaron nem akarta elvinni a mentő, mert tetves volt; az asszony néhány órával később belehalt betegségébe. A közösség fenntartja emlékét, és mindenütt a világon, ahol San't Egidio közösségek vannak, szintén így tesznek. Figyelmeztetnek a hajléktalan emberek életének nehézségeire, elhagyatottságukra, és felhívják a társadalom figyelmét arra, hogy a nyomorban élők is emberek, szükségük van irgalomra, együttérzésre és a segítő kézre.

Szöveg és fotó: Sant'Egidio közösség

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.