Az orgona, a liturgia hangszere címmel rendezett egyházzenei konferenciát az Országos Magyar Cecília Egyesület és a Pécsi Egyházmegye december 14-én Pécsett.

Délelőtt szakmai előadásokra várták az érdeklődőket a Magtár Látogatóközpont Belon Gellért-termébe, este pedig a székesegyházba, akik szép számmal érkeztek az ország különböző pontjairól.

orgona konf001

Az előadások tematikája lefedte a liturgikus zene és az orgona kapcsolódási pontjait. Fekete Szabolcs Benedek, az OMCE segédpüspök-elnöke köszöntőjének felolvasása után Szili Zoltán (Kaposvár, az OMCE társelnöke) tartott előadást a szervezet új iránymutatásairól, majd Katona Attila (Szolnok, hangmérnök) az orgona hangrögzítésének problematikájába avatta be a hallgatóságot. A téma különösen is aktuális pl. a különböző liturgikus események online formában történő megosztása kapcsán, annak zenei részére figyelve. A szünet előtt Szabó Levente (Pécs) orgonaépítő gondolatait hallhattuk, remek támpontokat kapva az orgonafelújítások és karbantartások ütemezésével kapcsolatban.

A délelőtt második felében elsőként Kovács Szilárd Ferenc (Pécs, az OMCE Művészeti Bizottságának vezetője) a közjátékos népénekkíséret lehetőségeiről tartott előadást, majd Kosóczki Tamás (Baja, OMCE Művészeti Bizottság) a távjátszóasztalok liturgikus alkalmazásáról beszélt. Végül Bednarik Anasztázia (Vác, az OMCE Orgona Bizottság vezetője) a Magyar Kórus című folyóirat orgonával kapcsolatos cikkeit rendszerezte, illetve ezzel kapcsolatos izgalmas következtetéseit tárta a hallgatóság elé.

A közös ebédet követően a pécsi székesegyház Palestrina Kórusának próbáján vehettek részt az érdeklődők, majd az esti szentmisén együtt énekeltek a bazilika kóristáival, melyet Jobbágy Valér, a kórus Liszt-díjas karnagya vezényelt.

orgona konf015

A szentmise után kezdődött a napot lezáró ünnepi orgonahangverseny, melyet Máger Róbert püspöki irodaigazgató, a pécsi székesegyház plébánosa nyitott meg adventi gondolataival. A koncerten három orgonaművész játszott egy-egy Liszt-művet. A program érdekessége, hogy ezen az estén kizárólag orgonaátiratok csendültek fel. Kosóczki Tamás a Kereszteslovagok indulóját (Szent Erzsébet Legendája), Kovács Szilárd Ferenc a Karácsonyfa-ciklust szólaltatta meg, majd ősbemutató következett, Bednarik Anasztázia a h-moll szonáta orgonaátiratát játszotta első alkalommal a pécsi székesegyházban, ezzel segítve hallgatóságot a zene által történő lelki elmélyülésre.

orgona konf012

Amikor 1846. október 24-én Liszt Ferenc a Pécsi Püspökség vendége volt, a legenda szerint az erkélyről kihajolva a bazilika harangjaiból merített ihletet az Esztergomi mise komponálásához. Erre a történetre reflektál Varga Ferenc szobrászművész alkotása, melyet a Dóm téren, a püspökség erkélyén láthatunk. Bár a mostani koncert során elhangzó Liszt-művek mindegyike évekkel a leírt esemény után keletkezett, a szerző az erkélyen állva a bazilika harangjai helyett ezúttal annak orgonáját hallgathatta, hiszen a Liszt-dallamok átszűrődtek az adventi fénybe burkolózó téren.

Szöveg és fotó: Kovács Szilárd Ferenc

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Ungherese V1 web k

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 december
M T W T F S S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Közelgő események

Éjféli szentmise a székesegyházban:
-
2024. 12. 24. - 2024. 12. 25.
Szentév megnyitása a pécsi székesegyházban:
-
2025. 01. 04. - 2025. 01. 04.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2025. 01. 19. - 2025. 01. 19.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség