Kettős jubileumot ünnepeltek a bátaszékiek október 4-én. A Tolna megyei település plébániáját 300 éve alapították, templomát 115 éve szentelték fel.

Bátaszék középkori eredetű temploma, a 18. század elején készült egyházlátogatási jegyzőkönyvek tanúsága szerint, a török kiűzése után romokban hevert. 1718-ban a középkori ciszterci templom szentélyét helyreállították, megalakult a település plébániája. Új templomot azonban csak a huszadik század elején kaphatott a közösség, amikor a monostortemplom már annyira rossz állapotban volt, hogy nem lehetett tovább várni az építkezéssel. A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt templom 1903-ra készült el, és az egyházmegye egyik legnagyobb temploma lett.

bataszek web 20181004 1
A jubileumi ünneplés október 4-én 17 órakor kezdődött. Udvardy György pécsi megyéspüspök a bátaszéki és környékbeli hívekkel közösen szentségimádást tartott, amelyet a papi hivatásokért ajánlottak fel. A 18 órakor kezdődő szentmise homíliájában a főpásztor a 72 tanítvány kiválasztásának evangéliumi részletéhez kapcsolódó gondolatokat fogalmazott meg. Mint mondta, Jézus a Fiú lelkületével indította útnak a kiválasztottakat, aki az Istent Atyaként ismeri és tanúbizonyságot tesz jóságáról.

Mindemellett a küldő szóban: „Úgy küldelek titeket, mint bárányokat a farkasok közé” (Mt 10,16) benne van Jézus egész személyisége. Egyenesen beszél, nem titkolja, mivel jár az ő követése, és arra kéri a tanítványokat, hogy eszköztelenül induljanak útnak, a küldő szó erejében bízzanak. Isten országának hirdetését bízza rájuk, de emlékezteti őket, hogy mindezt békességben tegyék.

Isten békességének átadása mellett Jézus arra is buzdítja tanítványait, hogy ne kérjenek, ne követeljenek, elégedjenek meg azzal az étellel, amit eléjük raknak. A megyéspüspök szavai szerint „Ez nem pusztán azt jelenti, hogy legyenek szerények. Azt jelenti: osztozzatok azok sorsában, akikhez betértek, azok örömében-bánatában, javaikban, akikkel találkoztok. Ez megadja a szabadságot is az embernek. Nem ragaszkodom, hanem elfogadom, amit az Úr testvéreimben nekem társul ad.”
Végül pedig egyértelműségre van szükség az evangelizáció során. Arra, hogy világos legyen, a tanítványokon keresztül Isten akar belépni az ember életébe, és aki őket nem fogadja be, a jó hírt nem fogadja be. „Erre az evangéliumi radikalitásra a mi életünkben is szükség van. Ne legyen összemosva az igen és a nem, a jó és a rossz. Legyen egyértelmű, hogy Krisztus tanítása az, ami éltet.” – mondta a főpásztor.

bataszek web 20181004 33

A megyéspüspök a homíliája végén hálát adott azért, hogy annak idején elődje úgy ítélte jónak, hogy itt saját közösséget hozzon létre, és „elküldte az ő küldöttét, hogy az ő nevében, őhelyette, Krisztus küldetésében részesedve hirdesse az evangéliumot”.

Kürtösi Krisztián bátaszéki plébános elmondta, az ő célja is ezzel a lelkülettel végezni a szolgálatot, támogató jelenlétével osztozik a hívek örömében, bánatában. A plébánián ifjúsági csoport, Szent Mónika-közösség, kórus is működik. A házas csoport 24 tagja havonta találkozik, ahogy havonta egyszer tartanak bibliaórát is a plébánián, tavaly óta pedig a felnőtt megtérőket is várják a katekumenátusra, ahol idén 12 felnőtt készül a beavató szentségek vételére.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 April
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség