„Nagy szent, akire rábízhatjuk életünket” – ezekkel a szavakkal emlékeztette Ferenc pápa néhány nappal Szent József emléknapja előtt a híveket arra, hogy ma, Amoris leatitia (A szeretet öröme) kezdetű apostoli buzdítása kiadásának ötödik évfordulóján a családoknak szentelt év kezdődik.

A tavaly december 27-én meghirdetett szentév középpontjában a házastársi és családi lelkiség (ld. Amoris leatitia záró fejezete) ünneplése, tudatosítása és megvalósítása áll. Amint Ferenc pápa a dokumentum bevezető gondolatai között első helyen leszögezi: „A családokban megélt szeretet öröme az Egyháznak is ujjongása. (…) a házasság válságának számos jele ellenére »a család utáni vágy továbbra is eleven és ösztönzi az Egyházat, főként a fiatalok között«. E vágy válaszaként »a családra vonatkozó keresztény üzenet valóban örömhír.«”

A házastársi és családi lelkiség bekapcsolja a párt a természetfölötti közösségbe („a Szentháromság jelen van a házassági közösség templomában”). A kizárólagos és szabad szeretet lelkisége az imádságban egyesült életről tesz tanúbizonyságot, és a gondoskodás, a vigasztalás és a biztatás lelkiségének alapjain nyugszik.

„A Mester és Szent Pál házasságról szóló szavai (vö. Mt 22,30; 1Kor 7,29-31) bele vannak írva - és nem véletlenül - létezésünk végső és definitív dimenziójába, amelyet vissza kell hódítanunk. A házastársak így felismerhetik az út értelmét, amelyen haladnak. Ugyanis, ahogyan többször említettük e buzdításban, egy család sem tökéletes valóság, és nincs készen egyszer s mindenkorra, hanem fokozatosan ki kell bontakoztatnia szeretőképességét.” (Amoris leatitia, 325.)

„Az életben, a munkában, a családban, az öröm és a fájdalom pillanataiban Szent József mindig kereste és szerette az Urat. Kiérdemelte a Szentírás dicséretét, mint igaz és bölcs ember. Fohászkodjatok hozzá mindig, különösen a nehéz pillanatokban, melyekkel találkoztok” – biztatta Ferenc pápa a híveket a szentév küszöbén.

Sajátos hangulatot kölcsönöz a családévnek az, ahogyan első fele a teremtésvédelem évének végével összefonódik. Míg előbbi az emberi élet egy központi jelentőségű metszetére koncentrál, utóbbi az egész életet átfogó új szemlélet kialakítására ösztönöz.

Ferenc pápa
Imádság a Szent Családhoz

Jézus, Mária és József,
bennetek szemléljük
az igaz szeretet ragyogását,
nagy bizalommal rátok bízzuk magunkat.

Názáreti Szent Család,
tedd a mi családjainkat is
a közösség helyeivé és az imádság cönákulumaivá*,
az evangélium hiteles iskoláivá
és kicsiny család-egyházakká.

Názáreti Szent Család,
a mi családjainkban soha ne kerüljön sor
erőszakosságra, elzárkózásra és megoszlásra,
és ha valaki megsebesült vagy megbotránkozott,
azonnal nyerjen vigasztalást és gyógyulást.

Názáreti Szent Család,
add, hogy mindannyiunkban tudatosodjék
a család szent és sérthetetlen jellege,
és Isten terve szerinti szépsége.

Jézus, Mária és József!
Hallgassatok meg minket,
és fogadjátok el könyörgésünket! Ámen.
*terített asztalaivá (szerk.)

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2021 October
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Magyar Katolikus Kulturális Hetek:
-
2021. 10. 28. - 2021. 10. 31.
Férfitalálkozó - Férfi mivolt:
Szekszárd, Rk. plébánia -
2021. 10. 29. -
Mindenszentek - ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 11. 01. -
Szentségimádás és szentmise a hivatásokért:
Pécsi Székesegyház -
2021. 11. 04. -
Elváltak, egyedülálló szülők lelkigyakorlata:
Máriagyűd -
2021. 11. 05. - 2021. 11. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség