A német nemzetiségi kultúra és a német nyelv ápolása jegyében rendezték meg idén is a német nemzetiségi hetet Mohácson, a Park Utcai Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tagóvodájában január utolsó hetében.

A Park Utcai Katolikus óvodában kiemelt szerepet kap a német nemzetiségi kultúra ápolása és a német nyelv megszerettetése a gyermekekkel, különösen igaz ez a német nemzetiségi héthez kapcsolódóan. Célunk a hagyományok átörökítése, az identitástudat kialakítása, erősítése, a gyermekek érdeklődésének felkeltése a német nyelv iránt. A projekt folyamán megismerkednek a svábság kultúrájával, hagyományaival, szokásaival és életmódjával. Alkalmuk nyílik arra, hogy történeteket halljanak idősebb kolleganőktől, akik még jól ismerik a szokásokat, népviseletet, életvitelt, mesterségeket, parasztgazdaságot, ünnepeket. A hozzánk járó gyerekek szüleik vagy nagyszüleik révén kötődnek a német nemzetiségi kultúrához, ezért az idősebb generáció bevonása érzelmi kötődést is jelent. Célunk a gyermekek megismertetése, érdeklődésének felkeltése a német nemzetiségi hagyományok, táncok, zenék, tevékenységek iránt, miközben alakul a nemzetiségi kultúrához, nyelvhez való pozitív viszonyuk. A tevékenységek során fejlődik a gyerekek kézügyessége, hallása, ritmusérzéke, mozgása, beszédkészsége; a külső világ tevékeny megismertetése során fejlődik szociális-, együttműködő-, értelmi-, verbális és testi képességük. Elsajítítják a természetes anyagok feldolgozásának lehetőségeit is. Feladatunk, hogy megismertessük a gyerekeket a német kisebbségi szokásokkal, hagyományokkal és a tárgyi kultúra értékeivel, tanulják meg azok tiszteletét és megbecsülését. Ismerjenek meg a német kultúrából merített dalokat, mondókákat, verseket, népi játékokat.

Óvodánkban kialakítottunk egy ún. sváb folyosót, ahol sok régi használati eszköz megtalálható, mely az idősebb munkatársak gyűjteménye. A gyerekek nap mint nap láthatják, kipróbálhatják, ami a tapasztalást segítheti. Régi öltözeteink, ruháink is vannak, amelyeket viselhetnek. A Német Önkormányzattal is nagyon jó a kapcsolatunk, s bármikor meglátogathatjuk a Nemzetiségi Házat, ahol különböző tevékenységeket is szabadon kipróbálhatnak a gyerekek.

Szöveg: Fledrich Gabriella tagóvodavezető
Fotó: Krizák Adrienn

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 February
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 02. 03. - 2023. 02. 03.
Gyertyaszentelő Boldogasszony búcsú:
Máriagyűd -
2023. 02. 05. - 2023. 02. 05.
Emlékmise Relu atya halálának 2. évfordulójára:
Bicsérd -
2023. 02. 09. - 2023. 02. 09.
Férfitalálkozó:
Mohács -
2023. 02. 10. - 2023. 02. 10.
Betegek világnapja:
-
2023. 02. 11. - 2023. 02. 11.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség