Jézus Krisztus feltámadására, a kereszténység legnagyobb ünnepére, a húsvétra készülve hagyományteremtő szándékkal első alkalommal rendez városi keresztutat a Pécsi Egyházmegye és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata 2022. április 9-én, szombaton 16.00 - 18.00 óra között Pécs történelmi belvárosában.
A városi keresztút Kossuth tértől a Dóm térig tartó 14 állomásán keresztül szentírási szakaszok, elmélkedések, énekek, versrészletek segítségével, szimbolikus módon a Megváltó keresztjét hordozva élhetjük végig Jézus Krisztus szenvedésének és kereszthalálának eseményeit.
A program részleteiről a sajtó képviselőinek tartott tájékoztatót Felföldi László megyéspüspök és Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere április 4-én a Magtár Látogatóközpontban.
A városi keresztút közösen szervezett rendezvénye jelképe lehet annak az összefogásnak, mely Pécs városa és a Pécsi Egyházmegye között évszázadokra nyúlik vissza - hangsúlyozta Péterffy Attila. A pécsi polgármester elmondta, a város és az egyházmegye nemcsak szavak, hanem tettek szintjén is, egymáshoz sok szállal kötődve, kölcsönösen együttműködik annak érdekében, hogy az itt élő közösségek sokszínűségét gyarapítsák, lelkileg és szellemileg gazdagítsák.
A sajtótájékoztatón Felföldi László megyéspüspök egy város legkifejezőbb jelképének nevezte a keresztutat. A főpásztor rámutatott, minden ember élete, akár hívő, akár nem hívő, bárhol és bárhogyan éli is az életét, amelyben nem kevés szenvedés van jelen. Ezért mondjuk, hogy mindenkinek megvan a maga keresztje, melyet nem vehetünk el egymástól, de segíthetünk annak hordozásában. Ez a közösség lényege, mert közösség csak ott van, ahol segítik egymás keresztjét vinni, egymást erősíteni, bátorítani családon, közösségen és városon belül is.
Jézus szenvedéstörténetéhez kapcsolódva, a keresztutat járva mindenki el tudja helyezni abban saját élettörténetét, rátalál saját keresztjére. A kereszt felvétele, az elesés, a kudarc, a talpraállás, az újra elindulás, a gyász mindnyájunk életének része. A stációkat végigelmélkedve mindenki azt érzi, hogy részese lesz az egésznek, azt látja, hogy ez az ő keresztútja, az ő személyes története. A keresztút üzenete, hogy végigjárva azt, több és jobb emberként élhetjük tovább az életünket, egymással jobban összetartva, jobban odafigyelve egymásra - nyilatkozta Felföldi László püspök, majd hozzátette, világnézeti és felekezeti hovatartozástól függetlenül nagy szeretettel várnak minden érdeklődőt.
A Pécs városi keresztút 14 állomása:
- állomás (Kossuth tér) – Jézust halálra ítélik
- állomás (Irgalmasrendi Kórház bejárata) – Jézus vállaira veszi a nehéz keresztet
- III. állomás (Zsolnay-kút - Irgalmasrendi templom előtti tér) – Jézus először esik el a kereszttel
- állomás (Jókai tér) – Jézus édesanyjával találkozik
- állomás (Széchenyi tér – Szentháromság-szobor) – Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni
- állomás (Széchenyi tér – Belvárosi templom, harangláb) – Veronika kendőt nyújt Jézusnak
- állomás (Szepessy Ignác utca alsó szakasza) – Jézus másodszor esik el a kereszttel
- állomás (Szepessy Ignác utca és Káptalan utca kereszteződése) – Jézus vigasztalja a síró asszonyokat
- állomás (Káptalan utca - Janus Pannonius Múzeum) – Jézus harmadszor esik el a kereszttel
- állomás (Rózsakert előtti terület) – Jézust megfosztják ruháitól
- állomás (Cella Septichora) – Jézust a keresztre szegezik
- állomás (Szepessy Ignác-szobor) – Jézus meghal a kereszten
- állomás (Dóm tér) – Jézust leveszik a keresztről és anyja ölébe fektetik
- állomás (Dóm tér) – Jézust a sírba fektetik
A városi keresztúti stációkon felolvasott versrészleteket, biblikus elmélkedéseket a Pécsi Nemzeti Színház művészei kihangosítással adják majd elő. A keresztúti menet együtt halad a kijelölt utszakaszokon, az egyes állomásokat nem jelzik külön táblák. A rendezvény látogatása ingyenes, abba bármikor, bármely ponton szabadon be lehet kapcsolódni. A rendezők minden érdeklődőt szeretettel hívnak és várnak.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Pécsi Egyházmegye