A Tamásin áthaladó és egymást kereszt alakban metsző főutak bevezető szakaszai mentén a közelmúltban négy útmenti keresztet állíttatott a település katolikus közössége. A 2021. évi Eucharisztikus Kongresszusnak emléket állító kereszteket Felföldi László pécsi megyéspüspök és Csibi Imre tamási plébános keresztről keresztre járva áldotta meg 2022. április 15-én, nagypénteken. Az ünnepségen beszédet mondott Porga Ferenc, Tamási polgármestere is. A szertartás zenei szolgálatában a Szent Cecília Katolikus Zenekar működött közre.

Míg napjainkban Nyugat-Európában döbbenetes módon rombolnak le kereszteket, addig Tamásiban újakat emelnek. Mátyás Imre, a település korábbi plébánosa kezdeményezéséhez csatlakozva, magánszemélyek összefogásával - a közösség nagy örömére - négy új keresztet emeltek.

A kezdeményezéshez csatlakozott Szijártó József, az egyházközség tagja, aki a munkálatok teljes végzését felügyelte. A gránit kereszteket egy aparhanti sírkőgyártó cég, a keresztek alapzatát Pech Tibor készítette, az alapozáshoz szükséges beton Kólya József adománya. A keresztek felállítását egy bonyhádi vállalkozó végezte. Az önkormányzat a telket biztosította.

A keresztek állításának megvalósítását támogatta:

  • a Siófokról érkező útszakasz melletti keresztet a Kólya család
  • a Pincehelyről érkező útszakasz melletti keresztet a Berta és Pech család
  • a szekszárdi bevezető út melletti keresztet a Varga és Lakatos család
  • a Dombóvárról érkező útszakasz melletti keresztet a Szijártó család.

Tamásiban 2021 szeptemberében már állítottak keresztet a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus emlékére a Miklósvári parkerdőben, a Szent Hubertus erdei fakápolna mellett. A közelmúltban pedig adakozásából felújításra került a Liget játszótér melletti kereszt is. A négy útmenti kőkereszt állításával tovább gyarapodott Tamásiban az útmenti keresztek száma.

Útszéli feszületek a templomok, monostorok keresztjeinek mintájára épültek Magyarországon. Mindig a család birtokán állították fel és - mint a templomok, monostorok keresztjei - oltalmazó és felajánló céllal. A keresztek pontos helyszínei fontos tájékozódási pontok voltak. Segítették a tanyavilágban és a szántóföldeken a tájékozódást. Gyakran róluk kapták nevüket az egyes tanyadűlők. Általában asszonyok, lányok viselték gondját, friss virágot vittek hozzá, gyertyát égettek a tövükben. Szokás volt, hogy a kereszt előtt elhaladó férfiak megemelték kalapjukat, keresztet vetettek. A búcsújárások útvonalába eső kereszteket énekkel és imákkal köszöntötték, hagyományos állomásai lettek így a zarándokutaknak. 

Fotó: Gőbölös Péter

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 December
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2023. 12. 10. - 2023. 12. 10.
Férfitalálkozó:
Szigetvár -
2023. 12. 15. - 2023. 12. 15.
Szállást keres a Szent Család:
-
2023. 12. 23. - 2023. 12. 23.
Püspöki adventi gyertyagyújtás Pécs főterén:
-
2023. 12. 23. - 2023. 12. 23.
Éjféli szentmise a székesegyházban:
-
2023. 12. 24. - 2023. 12. 25.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség