A Pécsi Egyházmegye 17 hitoktatója vett részt február 14-én azon a továbbképzésen, melyen különböző technikák használatával bibliai történeteket jelenítettek meg. A továbbképzést Sipos Edit hittan-történelem szakos tanár, gyermek- és ifjúsági irodalmi szakember vezette a Magtár Látogatóközpontban.
A fakultatív hitoktatói képzéssorozatba illeszkedő könyvbemutató és workshop alkalmával Michael Landgraf Alkotó gyermekbibliáját ismerhették meg a résztvevők. A könyv lapjain rövid szövegek és befejezetlen képek vannak, melyek a gyerekek által történő befejezésre várnak.
A húsvéti időszakra készülve két történetet jelenítettek meg a műhely résztvevői: Jézus imáját és Jézus elfogatását a Getszemáni kertben, de szó esett az utolsó vacsora, a lábmosás és Jézus kereszthalálának ábrázolásáról is.
Az alkotás folyamata és a választott technikák mind azt a célt szolgálják, hogy elidőzzünk egy-egy történetnél, megjelenítsük a szereplők érzelmeit, a jelenet atmoszféráját, és hogy az alkotó maga is bele tudjon helyezkedni a keze alatt kibontakozó képbe és történésbe – azáltal például, hogy mindjárt a rajz elején kiválaszt egy szereplőt, akinek a nézőpontjából tekint a történetre.
A tus használatával például az éjszaka, a sötétség, a szorongás elevenedett meg; a fáklya megalkotásával fényt gyúlt, illetve ennek filmszerű mozgatásával – a többrétegű képnek köszönhetően – a történet egyes elemeit lehetett kiemelni.
„A gyermekbibliákat vagy szereti valaki, vagy nem, de szinte minden mai felnőttnek vannak róla gyermekkori emlékei. Hogyan lesz ez néhány évtized múlva? Nem tudjuk. A Bibliával való első találkozás nyomot hagy az emberben, csak azon fáradhatunk, hogy ez olyan legyen, ami vágyat és ragaszkodást ébreszt benne Isten szavához – nyilatkozta Sipos Edit.
Bibliai történetek tanításához új módszert kitalálni nem könnyű. Sok jó és kevésbé alkalmas módszert fejlesztettek már ki, amelyeket hosszabb-rövidebb ideig alkalmaztak is a katekézisben. Napjainkban a szakmai útkeresés ökumenikus törekvés, a történelmi egyházak szakemberei által összeállított módszertani anyagok kölcsönös érdeklődésre tarthatnak számot.
Michael Landgraf Alkotó gyermekbibliáját a kiadó azért is ajánlja nagy örömmel a magyar családok, katekéták, hittanárok és gyerekek kezébe, mert újszerű és eredeti megközelítési módja megannyi lehetőséget rejt magában.
A szerző, Michael Landgraf evangélikus lelkész, elismert és népszerű szakembere a valláspedagógiának. A könyvet fellapozva első pillantásra „csak üres lapokat" látunk benne, de alaposan megvizsgálva felfedezhetjük, hogy önálló és alkotó megközelítést tesz lehetővé. A gyermek úgy ismerkedik a bibliai történetekkel, hogy gyakorlati és az ő szintjéhez mért módon alkotóan közeledik hozzájuk.
Landgraf koncepciójának a lényege, hogy a gyermekek bibliai katekézisét jól szolgálhatja egy olyan gyermekbiblia, amelyet ők maguk illusztrálnak. A szabad rajz és a színező közé helyezi el az általa tervezett oldalakat. A bibliai történetekhez húzott „vonalai" olyan dolgokat mintáznak, amelyek egy öt-nyolc éves gyermek számára a legnagyobb rajzolási kihívást jelenti (arcok, állatok, bibliai tárgyak). A kötet mellé összeállított módszertani füzet számtalan ötletet kínál egyéni és közösségi munkához is.
A kötet a világ számos országában jelent meg eredeti kiadása óta. Lefordították angol, francia, holland, norvég, portugál, orosz, lett és kirgiz nyelvre. A kötet magyar kiadására Michael Landgraf együttműködésével és a Deutsche Bibelgesellschaft és a Calwer Verlag engedélyével került sor, a magyar kiadást a a META egyesület gondozta” – olvasható az Alkotó gyermekbiblia méltatásában.
Szöveg és fotó: Pécsi Egyházmegye / Siposné Antal Tímea hitoktatási pedagógiai munkatárs
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.