Régi hagyomány, hogy a nagyhét három napján, nagyszerdán, nagypénteken és nagyszombaton a pécsi székesegyházban felhangzanak Jeremiás próféta siralmai, melynek szertartását sötétzsolozsmának is nevezzük. Jeremiás próféta siralmai, a lamentációk abban segítenek, hogy meghallgatva és átelmélkedve közelebb visznek minket a húsvét szent titkához.
Jeremiás próféta siralmainak szövege a szent város, Jeruzsálem eleste, valamint a Templom kirablása és elpusztítása miatti bánkódást, gyászt, fájdalmat fogalmazza meg az Ószövetségben. Az énekek, amelyekben az istenfélők elpanaszolják az Úrnak bajaikat, Kr. e. 586 tájékán keletkeztek. Nyomorúságos sorsukat saját bűneik következményeként fogták fel, és így tárták Isten elé, hogy könyörüljön rajtuk.
A keresztények már az első századoktól kezdve Krisztus és az egyház imáját látták megfogalmazódni ezekben az énekes költeményekben, melyek - a szent három nap során előadva - hűen fejezik ki Krisztus és az egyház bánatát, fájdalmát az emberiség bukása, a bűn pusztítása miatt.
A sötétzsolozsma elnevezés arra utal, hogy a szertartást a X. századig éjszaka végezték a templomokban, valamint, arra is, hogy mire a zsolozsma véget ér, egy kivételével minden gyertyát eloltanak a gyertyatartón.
A szertartáshoz a szentélyben, vagy közvetlenül előtte egy háromszögletű gyertyatartót helyeznek el, melyen 14 színes és egy fehér gyertya ég. A zsolozsma minden egyes zsoltára és éneke után eloltanak egy-egy gyertyát, míg csak a háromszög csúcsán álló fehér marad égve. Az utolsó zsoltár végeztével az egyetlen égő gyertyát az oltár mögé viszik, és elrejtik. Ezt követően az 50. zsoltár (Miserere) eléneklése után előhozzák az égő gyertyát, a gyertyatartóra helyezik, majd a diakónus látványosan félbetör egy barkaágat.
A szertartás szimbolikus jelentőségű: a kioltott gyertyák jelképezik Krisztus tanítványait, akik szenvedésekor elhagyták őt. A barkaág megtörése Krisztus szenvedéseinek megkezdésére utal. Az égve maradt gyertya Krisztus jelképe, aki meghalt a kereszten, sírba tétetett, de a halál nem uralkodott rajta, hiszen ragyogó fényben feltámadt.
A sötétzsolozsma időpontjai a pécsi székesegyházban:
- április 5. nagyszerda, 20.00 óra. A zenei szolgálatban közreműködik a székesegyház Palestrina Kórusa.
- április 7. nagypéntek, 08.30 óra
- április 8. nagyszombat, 08.30 óra
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.