Báráczné Szántó Mariann, a Szent Ferenc Óvoda vezetőjének beszámolóját közöljük a 2023 áprilisában megtartott rendezvénysorozatról.

Évtizedek óta hagyomány óvodánkban a német nemzetiségi projekthét megszervezése valamennyi csoportban, melynek keretében a svábság életéhez kapcsolódó tárgyakkal, eszközökkel, népviselettel, zenével, tánccal, ételekkel ismerkednek meg a gyerekek.

trachtag20

Úgy érezzük, kötelességünk tevőlegesen is megismertetni őket ezzel a gazdag örökséggel, amit mi, itt dolgozók kaptunk családjainkban.

A múlt- és jelenidő differenciált használatával kívánjuk érzékeltetni, melyek a még ma is élő szokások és hagyományok. Hisszük, hogy a nemzedékről nemzedékre hagyományozódó szokások a közösségeinket állandóan újrateremtik, gazdagítják. Kiemelt feladatunknak tekintjük a népi kultúra gyűjtését, azok feldolgozását és bemutatását a 3-7 éves gyermekek számára.

trachtag16

A gyerekek többsége az óvodában találkozik először a német nyelvvel. Nincsenek külön hagyományőrző foglalkozásaink, hanem együtt élünk a nyelvvel, ami a mindennapi tevékenységeinket áthatja.

Német nemzetiségi óvodánkban arra törekszünk, hogy a német nyelv, a zene és a tánc a mindennapjaink része legyen. Ebben nagyon nagy segítségünkre vannak a mohácsi Schneider Lajos Alapfokú Művészeti Iskola tanulói, testvériskolánk, a Boldog Gizella Katolikus Általános Iskola diákjai, a mohácsi Német Ház munkatársai, valamint a környékünkön fellelhető sváb falvakban a német önkormányzatok által működtetett tájházak által nyújtott lehetőségek (Liptód, Székelyszabar, Udvar, Geresdlak, Somberek, Véménd, Kisjakabfalva).

trachtag22

A projekt zárása a Tracht Tag!, melynek üzenete a régi és az új találkozása. Egy régi viselet darabja jól passzol a mai ruházatunkhoz, és különlegessé teheti azt. Ugyanígy életünkben helye van a magyarországi német hagyományoknak is, mindössze ápolnunk kell azokat, és beépítenünk mindennapjainkba.

Szöveg és fotó: Szent Ferenc Óvoda, Mohács

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 May
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség