A szerzetesrendek, köztük a ferencesek 1950-ben történt magyarországi feloszlatása és a szerzetesek elhurcolása óta eltelt több mint 70 év után, ez év október 4-én vehettek részt először a hívek a tranzitus ünnepi szertartásán a pécsi ferences templomban. A tranzitus a ferencesek legnagyobb ünnepe, ekkor emlékeznek meg Assisi Szent Ferenc haláláról, vagyis lelkének e világból az Atya dicsőségébe való átmenetéről. A rendtartomány pécsi képviselőjének beszámolóját szerkesztve közöljük.
Mivel idén ősztől Lovász Rajmund OFM személyében oly sok év után újra van ferences jelenlét Pécsett, és főként a rend fenntartásában lévő Collegium Seraphicum katolikus egyetemi kollégiumban, ahol Rajmund atya a fiatalok lelki kísérőjeként van jelen, alkalom nyílt e szép hagyomány felelevenítésére.
A tranzitust megelőző szentmisét Rajmund atyával közösen mutatta be Tóth Tamás c. kanonok, esperes, a székesfehérvári Prohászka templom plébánosa, valamint jelen volt Mihovics Szebasztián, a pécsi székesegyház diakónusa is.
A homíliában Rajmund atya őszinte lelkesedéssel emlékezett meg a „frankás évek” tranzitusairól, elmagyarázta az ünnep mibenlétét, s ezáltal közelebb hozta a hívekhez ezt a régi-új megemlékezést. A szentmisét követő szertartáson a Collegium Seraphicum diákjai és a pécsi ferences harmadrend képviselői énekeltek.
A tranzitus egyik legmagasztosabb pillanata, amikor a zsoltár éneklése megszakad, a templom fényei kialszanak, és a papok térden állva, kitárt karokkal, percekig néma csendben imádkoznak Assisi Szent Ferenchez. A csend és a sötétség után újból fény tölti be a templomot, megjelenítve a dicsőséges feltámadás örömét. A szent ereklyéjével történő áldást követően a Naphimnusz eléneklésével ér véget a szertartás.
Szent Ferenc 1226. október 3-án halt meg az Assisitől délre található Porciunkula kápolna mellett; a szentet másnap temették el Assisiben, a Szent György-templomban. Halála után két évvel IX. Gergely pápa avatta szentté. Földi maradványait 1230-ban helyezték végső nyugalomra a ma is álló Szent Ferenc-bazilikában.
Hisszük, hogy Szent Ferenc meghallgatja a szeráflakók kéréseit, és továbbra is hathatós segítséggel támogatja őket, továbbá, hogy ezt a szép ünnepet az elkövetkezendő években is megrendezhetjük a ferencesek pécsi templomában.
Szöveg és fotó: Dobosiné Rizmayer Rita, a Collegium Seraphicum igazgatója
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.